SME

Ranný brífing: Z osamelého vlka môže byť skupina, so šéfom ochrankárov sa ani nepohne

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Premiér Robert Fico je mimo ohrozenia života. Jeho stav je však stále vážny. Vyšetrovací tím atentátu na premiéra sa zaoberá aj možnosťou, že páchateľ nebol osamelým vlkom. Podľa ministrov vnútra a obrany je možné, že sa na čine podieľala skupina osôb.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok napriek viacerým výhradám bezpečnostných expertov k zásahu stále stojí za šéfom ochrankárov Pavlom Krejčím. Hovorí, že sa s ním „ani nepohne“, kým preverovanie zásahu neukončí policajná inšpekcia. V minulosti Matúš Šutaj Eštok vyzýval ostatných na odchod pravidelne.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Z osamelého vlka môže byť skupina, so šéfom ochrankárov sa ani nepohne
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Strelcovi zrejme niekto pomáhal, zmier v politike sa zatiaľ nekoná

Premiér Robert Fico je mimo ohrozenia života. Jeho stav je však stále vážny a rekonvalescencia si vyžiada dlhý čas. „To najhoršie, čoho sme sa obávali, pre túto chvíľu pominulo,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Minister obrany uviedol, že premiér naďalej potrebuje intenzívnu starostlivosť a rekonvalescencia bude trvať minimálne týždne. Doplnil, že Ficov prevoz do inej nemocnice v najbližšom období nie je plánovaný ani možný.

Atentátnik zrejme nebol osamelým vlkom, naznačil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Vyšetrovatelia vychádzajú z toho, že dve hodiny po atentáte niekto vymazal históriu na facebookovom profile strelca. „Ale nebola vymazaná ním a zrejme ani manželkou,“ uviedol Šutaj Eštok. Juraj C. bol v tom čase zadržaný a jeho manželka vraj nie je natoľko technicky zdatná.

Na prípade pracuje celý vyšetrovací tím. „Je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin huckali a vzájomne podporovali,“ doplnil minister, ktorý predtým o dôchodcovi hovoril ako o osamelom vlkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Útočník zrejme komunikoval o atentáte s niekým zo svojho okruhu, dodal Kaliňák a informoval, že k situácii po atentáte na premiéra bude v stredu zvolaná bezpečnostná rada štátu. Zaoberať sa má návrhmi opatrení či možnými legislatívnymi zmenami na predchádzanie podobných útokov.

  • Cintulu vzali do väzby: 71-ročného Levičana Juraja Cintulu poslal sudca Špecializovaného trestného súdu do vyšetrovacej väzby. Dozorujúci prokurátor chcel mať dôchodcu za mrežami z dvoch dôvodov - obával sa úteku, ako aj toho, že by pokračoval v trestnej činnosti.
  • Konšpirácie o atentátnikovi: Už v prvých hodinách po útoku sa začali šíriť dohady o motíve strelca a o jeho napojení na politikov či rôzne skupiny. Denník SME vybral päť doteraz najrozšírenejších nepravdivých správ o dôvodoch a pozadí útoku. Nie sú veľmi originálne.
  • Právo na informácie o útočníkovi: Pri masových streľbách je žiaduce nevenovať pozornosť útočníkovi a anonymizovať ho. „V prípade atentátu, aký sa teraz stal na Slovensku na vysokého ústavného činiteľa, je ale identita útočníka veľmi dôležitá,“ tvrdí expert na etiku médií Ján Motal s tým, že treba poznať jeho motív a verejnosť by sa mala o ňom dozvedieť čo najviac.
  • Tri mesiace za schvaľovanie: Okresný súd v Banskej Bystrici v tzv. superrýchlom konaní poslal na tri mesiace do väzenia muža, ktorý schvaľoval útok na premiéra Roberta Fica. Nenávistné heslá skandoval pred nemocnicou, v ktorej sa Fico zotavuje zo zranení. Rozsudok je právoplatný.
  • Ako upokojiť spoločnosť: Parlamentné a prezidentské voľby zvýraznili rozdelenie slovenskej spoločnosti na dva tábory. Vybičovaná atmosféra mohla byť jednou z príčin atentátu na premiéra Roberta Fica zo Smeru. Denník SME pripravil anketu, ktorá hľadá odpovede na otázku, ako v tejto situácii upokojiť krajinu.
  • Okrúhly stôl zrejme nebude: Zvolený prezident Peter Pellegrini naznačil, že okrúhly stôl s lídrami politických strán zrejme nebude. Asi naň ešte nedozrel čas, vyhlásil. Stretnutie lídrov parlamentných strán zvolal spolu s úradujúcou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou, konať sa malo v utorok.
  • Akým smerom vykročiť: Vráťme sa v prvom kroku k hodnotám, ktoré z nás robia ľudí a demokraciu. Potom sa vráťme k nášmu jazyku, k veciam, o ktorých chceme verejne hovoriť. Potom k tomu, ako to chceme urobiť a čo s tým vyvoláme. Myslime na to, že spoločnosť formujeme všetci, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Atentát nás musí spojiť: To, že nenávisť nemôže byť odpoveďou na nenávisť, si podľa Šutaja Eštoka opäť raz majú uvedomiť médiá. Tie isté, ktoré musia často vyhviezdičkovať slová z verejných prejavov politikov, ktorí ani nemali v úmysle dopustiť sa nejakého sebaovládania, píše Nataša Holinová.

Šutaj Eštok háji ochranku ešte pred vyšetrovaním. Predtým toľko trpezlivosti nemal

Keď sa neznámy muž v júni 2016 nepozorovane dostal uprostred noci do prázdneho Prezidentského paláca, šéfa štátnej ochranky Radovana Horvátha to stálo funkciu. Slovensko v tom čase predsedalo Rade EÚ a vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák preto súhlasil s odkladom Horváthovho konca o niekoľko mesiacov. Prezidentom bol v tom čase Andrej Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

Atentát na premiéra Roberta Fica je oveľa vážnejším narušením bezpečnosti ústavných činiteľov, no o žiadnych personálnych výmenách sa zatiaľ nehovorí. Riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Pavol Krejčí, ktorý bol pri atentáte aj osobne, sa médiám vyhýba.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý Krejčího do funkcie dosadil v novembri, postup ochranky obhajuje ešte pred jeho prešetrením. „Odmietam, aby sa zodpovednosť premietala na ochranku,“ vyhlásil Šutaj Eštok. Zdôrazňoval, že keď sa nejaký človek individuálne rozhodne zaútočiť, tak aj zaútočí.

Postup ochranky počas niekoľko sekúnd trvajúceho útoku na námestí v Handlovej vyvolal kritiku od bývalých príslušníkov štátnej ochranky, ale aj zahraničných expertov na ochranu osôb.

V krátkosti z domova:

  • Proces v kauze tunela Branisko: V čase, keď bol pre Roberta Fica hlavným politickým súperom Mikuláš Dzurinda, sa mu kauza tunelovania tunela Branisko veľmi hodila. Po Dzurindovom odchode z politiky sa na kauzu postupne zabudlo, lebo prišli aféry Ficových vlád. Po 24 rokoch začal v prípade tunelovania stavby konať súd.
  • Nenaučili sme sa čerpať eurofondy: Slovensko získalo z rozpočtov EÚ počas svojho členstva 37 miliárd eur, pričom odviedlo iba 11,5 miliardy eur. A napriek tomu, že v rámci kohéznej politiky Únie by mohlo Slovensko pre svoj rozvoj čerpať viac, ani po dvoch dekádach to nevie robiť dostatočne efektívne.
  • Zomrel podnikateľ Majský: Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský, známy z káuz tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Majského v roku 2015 odsúdili na deväť rokov väzenia, prípad sa naťahoval až do roku 2020, kedy Najvyšší súd rozsudok potvrdil. V roku 2022 Majského pustili na slobodu.

Putinovi dvojníci aj francúzsky davový kúpeľ. Ako vyzerajú stretnutia politikov s občanmi?

Dav kričiacich občanov Ruskej federácie koncom júna 2023 vítal medzi sebou ruského prezidenta Vladimira Putina. „Bože môj! Vladimir Vladimirovič! Tak radi vás vidíme! Dožite sa aj sto rokov,“ odkazovali mu jeho jasajúci fanúšikovia počas toho, ako sa s ním snažili odfotografovať.

SkryťVypnúť reklamu

Putina od stretnutia v Dagestane údajne neodradili ani hygienické obmedzenia, ktoré dodržiaval od pandémie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa televízie al-Džazíra vtedy uviedol, že Putin chcel dav pozdraviť zblízka, a to aj napriek radám lekárov – jednoducho „nemohol odmietnuť“ pozdraviť svojich priaznivcov.

Predtým sa Putin dlhodobo vyhýbal osobnému kontaktu – novinári museli byť pred stretnutím s ruským prezidentom v karanténe a jeho rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom prebiehalo za šesťmetrovým stolom.

Putinove stretnutia s davom však pre neho – ak to teda naozaj bol skutočne on – neboli vždy príjemné a pre niektorých politikov boli dokonca smrteľné. Napriek rizikám je však stretávanie sa s občanmi medzi verejnými činiteľmi aj naďalej pomerne bežné: niekedy však lietajú urážky, inokedy facky.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Zelenského kritika zákazu Západu: „Nachádzame sa v absurdnej situácii, keď má Západ strach, že Rusko vojnu prehrá. A nechce, aby ju prehrala Ukrajina,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s AFP. Kritizoval zákaz, ktorý Kyjevu znemožňuje používať zbrane poskytnuté Západom na útoky na ruské územie.
  • Príprava na útok v Sumskej oblasti: Ukrajina sa pripravuje na ruský útok v Sumskej oblasti. Rusi na hraniciach zhromažďujú armádu a oblasť ostreľujú. Ukrajinský hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj povedal, že očakáva zintenzívnenie bojov aj pri meste Sumy, zhruba 170 kilometrov severozápadne od Charkova.
  • Ruský postup pri Charkove: Rusko tvrdí, že jeho jednotky obsadili dedinu Starycja v Charkovskej oblasti, ktorá leží blízko mesta Vovčansk. Ruský rezort obrany vo vyhlásení ďalej uviedol, že ruské jednotky pokračovali v postupe „hlboko do obrany nepriateľa“. V Charkovskej oblasti muselo opustiť svoje domovy už takmer 10-tisíc ľudí.
  • Útoky na Čiernomorskú flotilu: Okupanti čelili v Sevastopoli na anektovanom Kryme rozsiahlemu útoku vzdušných a námorných dronov. Náletu dronov čelilo aj ruské prístavné mesto Novorossijsk, ktoré je ďalšou základňou ruskej Čiernomorskej flotily. Ukrajinským jednotkám sa podarilo zničiť mínolovku 266-M Kovrovec.
  • Útok na rafinériu: Ropná rafinéria v Slavjansku po masívnom dronovom útoku z Ukrajiny pozastavila svoju prevádzku. Do areálu rafinérie v juhoruskej Krasnodarskej oblasti dopadlo šesť ukrajinských dronov. Slavjanská ropná rafinéria je súkromný závod s kapacitou štyri milióny metrických ton ropy ročne.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Módna značka skončila, obchodné centrá naprieč Slovenskom rátajú škody

Eurovea, Optima či trnavská City Aréna. To je len malá ukážka obchodných centier, ktoré riešia rovnaký problém. V uplynulých mesiacoch počítali škody, ktoré im zanechal krach módneho reťazca Tally Weijl.

Ten na slovenskom trhu skončil pred rokom. Dnes sú známe škody, ktoré za predajcom módy zostali. Počítajú sa v státisícoch a nedoplatia na ne len súkromné firmy, ale aj štátne organizácie.

Na súd sa obrátilo celkom 48 veriteľov, ktorí si prihlásili pohľadávky v celkovej výške takmer 603-tisíc eur. Medzi najväčších sa zaradila Sociálna poisťovňa, ktorá si prihlásila pohľadávky v sume prekračujúcej 140-tisíc eur. Na zozname veriteľov pritom môžeme nájsť dlhý rad nákupných centier, ktoré sa hlásia k nezaplateným faktúram za nájomné, energie, ale aj reklamu.

SkryťVypnúť reklamu

Šanca, že štát či súkromné firmy dostanú uspokojivú čiastku z konkurzu, je prakticky nulová. Konkurzný správca našiel vo firme majetok vo výške 79-tisíc eur. Najhodnotnejšou položkou bol zostatok na účte v banke, ktorý dosiahol takmer 24-tisíc eur.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Koľko stojí prenájom karavanu: Dovolenka s karavanom pre štvorčlennú rodinu vyjde drahšie ako bežné kempovanie v stane, no podstatne vyšší je aj komfort. Požičanie obytného prívesu vyjde bežne na 60 eur na deň, karavanu od 130 eur na deň. V letnej sezóne idú ceny nahor.
  • Do čoho investovali veľkí: Po skončení každého štvrťroka musia manažéri veľkých hedžových fondov zverejniť takzvaný 13F Report. V ňom detailne opisujú, čo do svojich portfólií nakúpili a čo z nich predali. Pozreli sme sa na to, aké transakcie majú na konte veľké investičné skupiny.
  • Zablokované majetky bánk: Ruský súd v spore okolo plynárenského projektu nedokončeného kvôli protivojnovým sankciám zablokoval majetky nielen talianskej banke UniCredit, ale aj nemeckým Deutsche Bank a Commerzbank. Objem zhabaného majetku spolu predstavuje najmenej 700 miliónov eur.

Je kráľom boxu a jediný nezdolaný. Ukrajinec Usyk v zápase storočia zdolal Furyho

Keď sa ho reportér spýtal na jeho pocity, tak sa rozplakal a emotívne kričal vo svojom jazyku. „Ďakujem veľmi môjmu tímu, môjmu Bohu, Ježišovi, jeho excelencii. Za moju rodinu. Za moju krajinu!,“ vravel Oleksandr Usyk. „Ďakujem svojej krajine, Ukrajine!“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to súboj najlepších boxerov sveta, až doteraz v oboch prípadoch nezdolaných. Spolu vlastnili všetky majstrovské opasky v ťažkej váhe. Brit Tyson Fury mal vo svojej moci titul v organizácii WBC, Ukrajinec Usyk až v troch - WBA, WBO a IBF.

Teraz je šampiónom planéty a kráľom boxu už iba jeden: Usyk. V Saudskej Arábii zdolal Furyho na body. Dvaja rozhodcovia prisúdili triumf Usykovi s výsledkami 115-113 a 114-113 a tretí arbiter sa priklonil 114-113 v prospech Furyho. Po tom, čo sa Usyk na začiatku zápasu trápil, predviedol skvelý návrat.

Fury vyhlásil, že chce odvetu v októbri. V zmluve je klauzula o odvete, takže sa zdá, že nebudeme musieť čakať príliš dlho. Usyk potom zdvojnásobil Furyho želanie a vyhlásil, že je pripravený.


Ona bola presná ako baletka, on ju provokoval. Nemá zmysel nakrúcať s hercami, ktorí sa neznášajú

Ona bola výborná, on bol výborný. Charlize Theron a Tom Hardy prispeli v roku 2015 k tomu, že Šialený Max: Zbesilá cesta sa stal jedným z najlepších akčných filmov v histórii.

SkryťVypnúť reklamu

Keď však režisér George Miller začal uvažovať o tom, že nakrúti ďalšiu časť, s touto hereckou dvojicou už nepočítal. Dnes, keď už s ňou má za sebou premiéru na festivale v Cannes, otvorene hovoril o tom, ako sa nenávideli a aké peklo urobili všetkým, čo boli na pľaci.

„Tom má v sebe nespornú genialitu, no zrejme aj nevyriešenú traumu. Neviem, čo sa s ním vtedy dialo, ale dalo nám veľkú námahu dostať ho na pľac,“ spomína. „Naopak, Charlize je nesmierne disciplinovaná, nezaprie, že bola baletkou. Je precízna v hraní, vždy je pripravená a všade načas. Aj skoro ráno.“

Či to bolo z provokácie, nevedno, Hardy nikdy ráno neprišiel na pľac v dohodnutú hodinu, a keď sa konečne ukázal, kolegyňu ignoroval. Často sa preto hádali, až raz Theron vybuchla.

V krátkosti z kultúry:

  • Je v jednom kole: Dana Droppová o sebe vraví, že prirodzenejšie by jej bolo hrať subtílnejšie a menej dramatické postavy. Napriek tomu ju v divadle krátko po ukončení štúdia herectva obsadzujú do náročných postáv a na svojom konte má aj ocenený výkon vo filme Slúžka.
  • Inscenácia Prešporské porno: V čase, keď sa na ministerstve kultúry hovorí o návrate k normálnosti, uviedlo bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava inscenáciu s názvom Prešporské porno o období normalizácie. Trápnosť a nevkus sú priam hmatateľné a cítia ich aj vystupujúce herečky.
  • Menej sexu vo filmoch: Generácia Z sa v dnešných seriáloch nespoznáva. Sexu už bolo veľa, ponúknite radšej niečo iné. Aj na festivale v Cannes sú si vedomí nového trendu v kinematografii, ktorý sa pravdepodobne v najbližších rokoch nezmení.

Podcasty SME

  • Dobré ráno sobota: Slovensko sa musí zjednotiť
  • Vertigo: Slobodná, odvážna a autentická, taká bola Amy Winehouse. Film o nej však taký nie je
  • Klik: Ako sa Google chystá znova rozvrátiť web
  • Dejiny: Bratislavské noviny Pressburger Zeitung dvíhali tlak až vo Viedni
  • Vedecký podcast SAV: Najväčší progres v materiálovom výskume je tam, kde ide o život

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte obľúbené slovenské jedlo vo vegánskej verzii a pripravte si pečené pirohy so špenátovou plnkou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Sledujeme vývoj zdravotného stavu premiéra Roberta Fica
  • Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Daniela Tupého
  • Britský Vrchný súd rokuje o vydaní Juliana Assangea do USA

Dnes v histórii

20. mája 1498 priplával portugalský moreplavec Vasco da Gama po oboplávaní Afriky do Kalkaty, čím objavil novú dôležitú námornú cestu do Indie. Plavba okolo Mysu dobrej nádeje sa považuje za jednu z najpozoruhodnejších plavieb vo veku zámorských objavov.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu