SME

Startupista Ján Lopušek: Revúčania dodnes hovoria o pánoch a v hlavách majú, že im niekto ubližuje

Nevzdali to s touto krajinou.

Ján Lopušek (38) v Revúcej vo svojej Pekáreň Coworking Space.Ján Lopušek (38) v Revúcej vo svojej Pekáreň Coworking Space. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Ján Lopušek (38) viedol startupový inkubátor v Prahe, videl sídla firiem Google či Facebook v Kalifornii. Dnes stojí vo dverách bývalej pekárne v centre Revúcej.

Jeho otec s mamou tu tridsať rokov piekli stovky chlebov denne. Po nástupe lacného pečiva v supermarketoch pekáreň skrachovala. Budova v centre Revúcej štyri roky chátrala a nedarilo sa ju predať.

"Strhol som plachtu 'NA PREDAJ' a povedal som otcovi, že z toho niečo spravím," spomína Ján Lopušek.

Do prerábky pekárne po otcovi dal všetky úspory aj nejaké bitcoiny, získal tiež grant od MIRRI. Budova už nie je plesnivá, diera v múre, kadiaľ vyniesli pec na chlieb, aby ju predali, je zamurovaná. Nad Lopušekom visí nápis Pekáreň Coworking Space.

SkryťVypnúť reklamu

Coworking poskytuje priestor na prácu mladým ľuďom, slúži tiež ako komunitné centrum. Nachádza sa tam aj Centrum Kariérneho poradenstva Banskobystrického kraja a centrum pre mladých SPACE.

Chalani tam práve hrajú futbal na Playstation. "Neskôr im ukážu možnosť programovať," vysvetľuje Lopušek s tým, že takto už objavili programátorský talent rómskeho chlapca.

V Bratislave, Brne a Prahe bol takmer desať rokov, začínal ako manažér v IT firmách, cez IT sa dostal do sveta startupov. "Z korporátu som prešiel do slobodnej firmy, bol som v šoku, že sa ma nikto nepýtal, kedy prídem zajtra. Startupy bola úžasná škola," spomína.

Od nuly vybudoval startupové štúdio, existuje dodnes. Firme sa darilo, spoznal nové prístupy. "Mali sme aj podvodníkov, do ktorých sme investovali, z nich som trošku vyhorel," povie.

SkryťVypnúť reklamu

"Časom prišlo vytriezvenie zo startupového sveta, bol som otvorený niečomu inému," hovorí s tým, že vtedy sa mu ozval brat, aby sa vrátil domov, lebo potreboval pomoc. Aj otec vážne ochorel.

Z Prahy sa vrátil v roku 2019. "Po návrate na Slovensko nastala silná depresia zo spoločnosti," hovorí Lopušek. Riešil ju aktivizmom. Dodnes je aktívny v občianskom združení Naša Revúca, ktorého je spoluzakladateľom.

Prečo ste to ešte nevzdali s touto krajinou?

Vieme raz byť ako najvyspelejšie európske krajiny – bohatá krajina, ktorá sa zaujíma o svet okolo seba.

Dúfam tiež, že Slovensku nebude ukradnutá jeho kvalita a neskončíme ako krajina bez elít. Nechcem, aby sme sa zasekli a ostali montovňou. Preto tu zostávam, chcem, aby Slovensko išlo ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Z akej Revúcej ste odišli a do akej ste sa vrátili?

Keď som sa vrátil, už sa Revúca odrazila od dna. Transformácia po komunizme plus privatizácia viedli k prepúšťaniu v magnezitkách a skrachovaniu podnikov, zanikli tisíce pracovných miest.

Tu bolo dlhé roky, že som išiel po ulici a zastavil ma kamarát s otázkou: "Ahoj, nevieš o nejakej robote?". To sa mi inde nestávalo. Tu to bola normálna vec, bez okolkov.

Bolo tu až zúfalstvo a hlad, celé roky sa len riešilo, ako a kam odísť. Najvyššia nezamestnanosť bola tridsať percent, dnes je trinásť, ale to preto lebo väčšina ľudí odišla.

Dnes sa tu žije ako?

IT bublina sa tu má fantasticky. Bežným ľuďom sa žije ťažšie. Ale rieši sa už nielen existencia, ale aj spoločenské veci okolo.

Veľká téma je športová hala, primátor ju nevie dostavať. Problém je nemocnica, pacientov majú posielať inam, ale je tu problém s dopravou, všetko je tu cez kopce, 45 minút je v zime hodina a pol.

SkryťVypnúť reklamu

Zmizli študenti, ale celé Slovensko starne a takto to vyzerá v praxi. Predtým tu boli stovky mladých ľudí, teraz výrazne menej.

Ako vnímajú obyvatelia Revúcej, že sú v mnohom odstrčení a zabudnutí?

Sme na Gemeri veľmi ťažká povaha, ľudia sú nedôverčiví. Z Rakúsko-Uhorska tu ostala v hlavách ľudí nejaká forma poddanstva. Revúčania hovoria o inštitúciách ako o pánoch, dodnes sa aj v bežnej reči používa: páni na mestskom úrade, páni v Bystrici, páni v Bratislave a páni v Bruseli. Aj vysvetľovanie si javov je teda takéto. Elitárske.

Nie som si istý, či rozumejú tomu, čo sa tu stalo historicky. Keďže Maďarsko bolo stále hrozbou, juh sa nerozvíjal, nie je tu elektrifikovaná železnica, nie je tu priemysel. Je to veľmi komplexná vec, ktorú je ťažké poňať.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia si to celé vysvetľujú tak, že im niekto ublížil, niekto ich okradol či oklamal. Ale myslím si, že to je tak, že my sami sme sa oklamali. Lebo Revúčania sprivatizovali podniky a rozkradli fabriky. Za to, ako tie podniky dopadli, si môžu najmä Revúčania.

Regionálne rozdiely, to sa potom rovná nevraživosť a ľudia volia z veľkého zúfalstva extrémistov. Celá krajina je z toho nestabilná.

Je aj naša chyba, že sme nikdy nedokázali vyprodukovať silu zdola, ktorá by vlády donútila venovať sa regiónom.

Čo pre vás znamená domov v Revúcej?

Vždy sa mi vybaví príroda. Že je to tu také blízke prírode, som si uvedomil až v Prahe. Je obrovskou hodnotou mať prírodu dostupnú na pešo, v Prahe je to luxus. Tu sú poriadne hory a divočina za pár minút pešo aj na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

A kompaktnosť. Je to tu malé, ľudia sa poznajú, tu nemám strach, že sa mi niečo stane na ulici, taká dedinská pospolitosť. Revúca je vlastne veľká dedina.

Čo vás na Slovensku najviac hnevá?

Som veľmi kritický. Považujem sa za Čechoslováka. Z tohto pohľadu mi veľmi prekážajú naše malomeštiacke vlastnosti, ako je závisť a nevďačnosť. Dávno nie sme pohostinní, ale zákerní a zlí. V sebe máme len predstavu pohostinnosti, skutočne takí nie sme.

Obmedzenosť, priemernosť a nevzdelanosť ma tiež hnevajú. Ako keby sme sa rozhodli vrátiť do čias uhorského poddanstva a naplniť komplex menejcennosti, že sme len roľníci. Mám pocit, že Slovensko teraz ide týmto smerom a som z toho zúfalý.

Krajina, ako je naša, by mohla napredovať a prosperovať. Stále sa ale lopotíme s našimi krízičkami, kým svet okolo nás sa hýbe inam. Nevieme prekonať malosť, pritom svet je nám otvorený.

SkryťVypnúť reklamu

Susedia Poliaci už riešia geopolitiku a my tu stále riešime našu malú rolu. Pritom poznám toľko šikovných ľudí zo Slovenska.

Komu sa na Slovensku žije dobre?

Dá sa tu žiť pomalší, prírode bližší, pokojnejší a menej stresový život. Ak má niekto šťastie napríklad na pozemok pod lesom, je to unikát, a ak ešte so zdrojom pitnej vody na pozemku, to je poklad, ktorý si neuvedomujeme.

A komu sa tu žije zle?

Ľuďom s empatiou, ktorí to myslia dobre. Nehovoriac o menšinách, tu nás čaká kus práce.

Prečo je Slovensko dobrá krajina pre život?

Príroda má aj psychologický rozmer, má na nás vplyv, stále máme divočinu, stále sú tu ľudia, ktorí vedia, čo je to zadovážiť si drevo na zimu, a príroda učí človeka pokore, niečo takéto v nás je.

Mohli by sme byť prívetiví a pohostinní, máme na to aj prostredie, to by mohlo spraviť Slovensko úžasným.

SkryťVypnúť reklamu

Bude mať na vaše rozhodnutie žiť na Slovensku vplyv, ako dopadnú voľby?

Keď tu bude vláda s fašistami, áno.

Akú jednu vec by ste zmenili na Slovensku, čo by mu výrazne pomohlo?

Prial by som Slovákom, aby dokázali rozoznať, kedy to niekto myslí úprimne a poctivo a kedy ich niekto klame. Sme národ ťahaný Mečiarom a Ficom a teraz aj fašistami, nekritický národ.

Aj čo sa týka Ruska vidno, akí sme dezorientovaní.

Doprial by som Slovensku kritické myslenie.

Rozumiete tomu, prečo ľudia zo Slovenska odchádzajú?

Áno. V mojom pražskom byte býva teraz pár gejov, odišli z Bratislavy po vražde na Zámockej, povedali si, že nebudú čakať, kedy sa im niečo stane.

Ako prekonávať frustráciu z diania v krajine, máte nejakú radu?

Ja som u seba vždy riešil najväčšiu frustráciu najväčším aktivizmom. Nedokážem sedieť, nadávať a nič nerobiť. Som aktívny.

SkryťVypnúť reklamu

Je to gro demokracie. Ako hovoril Čapek, keď idete po okresnej ceste a je tam padnutý na ceste konár a vy ho odpracete, to je demokracia. Je to naša krajina, naše domy a lesy a chcem sa o to starať.

V Prahe som bol v kontakte s najbohatšími Čechmi a pochopil som, že za nejakou hranicou príjmu už nie je viac šťastia. Bohatých Pražanov napĺňa, že v nedeľu upečú koláč, vezmú vinyly a idú na nejaké námestíčko na blšák.

Byť izolovane bohatý nemá zmysel, byť izolovane chudobný nemá zmysel, zmysel je v tom, byť súčasťou niečoho, byť vypočutý a niekam patriť. To je najviac.

Ján Lopušek je členom politickej strany, v parlamentných voľbách nekandiduje.

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 109
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 972
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 884
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 853
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 931
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu