Už aj dočasne poverený premiér Eduard Heger verejne hovorí, že sa zrejme so svojím straníckym šéfom Igorom Matovičom rozíde. S blížiacou sa možnosťou predčasných volieb rastie o Hegera záujem formujúcich sa blokov stredopravých politických strán.
Bývalý premiér Andrej Babiš, ktorý pred revolúciou spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, alebo generál vo výslužbe Petr Pavel, ktorý bol tiež členom strany a študoval za rozviedčika. Nového českého prezidenta vyberú voliči koncom budúceho týždňa.
Je aj v Česku rozdelená spoločnosť? Bude dva týždne Česko sledovať špinavú kampaň? A uveria voliči absurdnému útoku Andreja Babiša na Petra Pavla, že je komunista, keď je sám evidovaný ako agent ŠtB? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- O Hegera ešte môže byť bitka. V jeho politickej budúcnosti sa črtajú tri scenáre
- Desať autorov a desať osobností k 30. výročiu SME: Čaputová, Bezák, Kohútiková, Šimečka a ďalší
- Česko po prvom kole prezidentských volieb: agent ŠtB útočí na komunistickú minulosť súpera
- Drahšie až o 80 percent. Za ktoré potraviny si Slováci najviac priplácajú?
- Legendárny Nedomanský si v Toronte namiesto Rangers či Detroitu vybral Slovan
- Vytiahnu si kartu a uveria, že je v nej pre nich odkaz. Česko je rajom pre sekty a šarlatánov
Denník SME oslavuje 30 rokov existencie. V rámci našich narodenín máme pre vás ako každý rok extra akciu. Ročné predplatné len za 30 eur. Ak chcete podporiť našu prácu, predplatiť si ho môžete cez tento link.
O Hegera ešte môže byť bitka. V jeho politickej budúcnosti sa črtajú tri scenáre

O získanie Eduarda Hegera sa môže medzi politickými zoskupeniami, ktoré sa formujú v rámci príprav na predčasné voľby, odohrať ešte zápas.
Záujem o úradujúceho premiéra, ktorého vláda stratila v parlamente dôveru, prejavilo v predvolebnej spolupráci v piatok KDH. Jeho predseda Milan Majerský sa ešte v septembri spájaniu s inými stranami bránil, pri preferenciách v prieskumoch okolo šiestich percent teraz vraví, že sú „pripravení vytvoriť zázemie pre konzervatívne a demokraticky zmýšľajúce osobnosti“.
Je tu však ešte projekt, ktorý chystá bývalý premiér Mikuláš Dzurinda a tiež hľadá poznateľného lídra. Počkať však treba na snem OĽaNO, ktorý sa môže konať tento týždeň a ukázať, či Heger stranu opustí.
Ak parlament rozhodne o konaní predčasných volieb, pre premiéra, ktorý opakuje potrebu spájania demokratov, sa črtajú tri hlavné scenáre jeho politickej budúcnosti.
- Matovič s podpisom vyčkáva: Dočasne poverený premiér Eduard Heger to so zbieraním podpisov poslancov, ktorí by podporili novú vládu, nebude mať ľahké. Zatiaľ sa mu nedarí zozbierať ani všetky podpisy v domovskom hnutí OĽaNO. Podpis nedostal ešte ani od jeho predsedu Igora Matoviča, ktorý tvrdí, že sa symbolicky podpíše ako posledný.
- Matovič sa rozhodol Hegera ukončiť: Vyslovovanie nedôvery sa ani pádom vlády nekončí. Kým Eduard Heger zháňa podpisy, jeho kolegovia z OĽaNO využili čas na verejné pochybnosti. Isto, Matovič nemusí robiť špinavú robotu sám. Má na to ľudí, píše Zuzana Kepplová.
Desať autorov a desať osobností k 30. výročiu SME: Čaputová, Bezák, Kohútiková, Šimečka a ďalší

15. januára 1993 vyšlo prvé číslo denníka SME. Uplynulo odvtedy tridsať rokov a vďaka vám - čitateľom môžu noviny stále vychádzať v tlači aj na webe.
Nedalo by sa to bez ľudí, ktorí ich pripravujú. Šéfredaktorka Beata Balogová hovorí, že na Slovensku sa ťažko nájde osobnosť, ktorá by nemala so SME niekedy niečo spoločné. Za tých tridsať rokov noviny zaznamenali množstvo významných, užitočných, smutných ale aj krásnych udalostí.
Lenže na pozadí toho všetkého sa stalo ešte niečo dôležité. Vyrástla nová generácia novinárov. Redaktoriek a redaktorov SME, z ktorých viacerí pred tridsiatimi rokmi ani neboli na svete. Alebo boli ešte deťmi a nikto netušil, či z nich raz bude nejaký úžitok.
Desiatich z nich sme na 30. výročie vybrali do projektu SME budúcnosť. Desať zástupcov novej generácie redaktorov SME v rámci neho spovedá desať osobností, ktoré k uplynulým tridsiatim rokom majú čo povedať.
Vďaka tomu si môžete prečítať rozhovor prezidentky Zuzany Čaputovej s Jakubom Filom, biskupa Róberta Bezáka s Ninou Sobotovičovou, ekonómky Eleny Kohútikovej s Evou Frantovou, ministra Rastislava Káčera s Lukášom Onderčaninom, fotografom Yurim Dojčom s Annou Krištofčovou, feministky Jany Cvikovej s Barborou Paľovčíkovou, epidemiologičky Alexandry Bražinovej s Renátou Zelnou, aktivistky Hany Fábry s Michaelou Žurekovou, psychiatra Jozefa Hašta s Romanom Cuprikom a novinára Martina M. Šimečku s Danielou Hajčákovou.
Akých bolo 30 rokov SME: Denník SME oslavuje 30. narodeniny. Za ten čas zažil úspešné aj turbulentnejšie obdobia. Ale za ten čas sa stal súčasťou príbehu Slovenska. Prečítajte si najvýznamnejšie míľniky v živote SME.
V krátkosti z domova:
- Kočner sa pri vysvetľovaní Threemy zasekol: Odsúdený podnikateľ Marian Kočner sa na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane sekol. Na pojednávaní mal problémy pri vysvetľovaní správ z Threemy, ktoré pred súdom zazneli vôbec prvýkrát. Vysvetlil ich napokon spôsobom, ktorý nesedí.
- Špecializovaný trestný súd posilní Filo: Novou posilou Špecializovaného trestného súdu sa stal bratislavský sudca Marek Filo. V júli minulého roka oslobodil bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku v prípade marenia vyšetrovania kauzy Gorila. V decembri 2021 zas oslobodil v kauze motákov mafiána Mariana Kočnera.
- Ako získať liek z lekárne v zahraničí: Liek na recept, ktorý je vystavený na Slovensku, ale nie je u nás dostupný, je možné si vyzdvihnúť v ktoromkoľvek štáte Európskej únie. Na to, aby si pacient mohol kúpiť liek na predpis v zahraničí, potrebuje klasický papierový recept. Vystaví mu ho zvyčajne lekár, ktorý ho naordinoval.
Česko po prvom kole prezidentských volieb: agent ŠtB útočí na komunistickú minulosť súpera

„Poznáte krajinu, na ktorej čele je bývalý komunistický rozviedčik? Rusko a Vladimir Putin. Jeho nasadili do Nemecka, aby získaval informácie, rovnako ako plánovali nasadiť Petra Pavla.“
Takto sa svojim súčasným a možno aj budúcim voličom prihováral na tlačovej konferencii Andrej Babiš. Hodnotil prvé kolo prezidentských volieb, no najmä naznačil, ako bude vyzerať jeho taktika v druhom kole. V ňom sa totiž stretne práve s Pavlom, generálom vo výslužbe.
Prvé kolo prezidentských volieb teda výraznejšie prekvapenie neprinieslo, do druhého kola postupujú kandidáti, ktorých už v poslednom týždni favorizovali prakticky všetky prieskumné agentúry. Prekvapením môže byť len to, s akým náskokom „utiekli“ svojim prenasledovateľom.
Na prvom mieste skončil Pavel s 35,4 percenta hlasov, pričom Babiša predbehol len o niečo viac ako dvadsaťtisíc hlasov. Oproti prieskumom sa prepadla tretia Danuše Nerudová, ktorá mala posledné mesiace podobné preferencie ako dvaja postupujúci, no nakoniec získala necelých štrnásť percent hlasov.
- Babiš odpichol ďalšiu kampaň útokom: Zisk svojej strany ANO v parlamentných voľbách prekročil Babiš teraz o pol milióna hlasov, takže mimo zopár percent populistu-národovca Baštu už fakt nemá kam načrieť. Že sa pustil do súpera vlastnou (najväčšou) slabinou, je známkou skôr bezradnosti (spindoktorov v štábe) než sebavedomia, píše Peter Schutz.
- Prvá česká prezidentka možno vzniká práve teraz: Nerudová ukázala, že prezidentský súboj nemusí byť len mužskou záležitosťou a možno práve pri pohľade na jej kandidatúru sa prvá česká prezidentka rozhodla, že má zmysel pustiť sa do tohto boja, píše Matúš Krčmárik.
- Česko sa pokúsilo o prvú prezidentku: Nerudová celkom nevedela, ako sa k otázke „prvej ženy“ postaviť. Dlhé mesiace tancovala okolo porovnávania s Čaputovou. Sama v tom nebola konzistentná, lebo po úvodnej snahe vytrieskať z toho svoje začala cítiť, že je toto porovnávanie už príťažou a treba sa z neho oslobodiť, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ako dovolenkovali deti ruských mocných: Poprední predstavitelia ruského režimu kritizujú krajiny slobodného sveta ako skazené, Západu v súčasnej podobe predpovedajú skorý zánik a nešetria nacionalistickými vyhláseniami. V rozpore s tým, čo hlásajú, však ich potomkovia s obľubou dovolenkujú práve v najexponovanejších západných destináciách.
- Boje o Soledar: Ruské vojská sa podľa Moskvy zmocnili mesta Soledar. Aj podľa analytikov Inštitútu pre štúdium vojny Rusi pravdepodobne 11. januára mesto dobyli. Časť ukrajinských vojakov navyše zo Soledaru ustupuje, uviedol reportér stanice CNN, ktorý sa spolu so svojím štábom nachádza len pár kilometrov od mesta. Ukrajinská armáda však stratu Soledaru poprela, boje podľa hovorcu východného zoskupenia ukrajinských síl pokračujú vo vnútri mesta.
- Raketový útok v Dnipre: Ruská raketa zasiahla dom v ukrajinskom meste Dnipro. Útok môže mať až šesť desiatok civilných obetí. Zásah rakety si vyžiadal najmenej 29 mŕtvych, 73 zranených a ďalších 43 ľudí je nezvestných.
- Zabitých vyše štyristo detí: Ruské útoky proti Ukrajine od začiatku vojny zabili najmenej 454 detí a ďalších 894 zranili, uviedol úrad ukrajinského generálneho prokurátora. Údaje nezahŕňajú obete z okupovaných oblastí a z miest, v ktorých sa bojuje.
- Intenzívnejšie boje na jar: Dôvodom pre zvýšenie dodávok kvalitných zbraní na Ukrajinu je presvedčenie západných predstaviteľov, že Kyjev má teraz len obmedzený čas, aby sa pripravil na očakávanú ruskú jarnú ofenzívu a na svoj vlastný protiútok.
- Britské tanky pre Ukrajinu: Britský premiér Rishi Sunak potvrdil zámer dodať Ukrajine moderné tanky Challenger 2. V telefonáte to oznámil aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Británia tak zrejme bude medzi prvými krajinami, ktoré Ukrajine poskytnú tanky vyrobené na Západe.
Zo zahraničných webov:
- The New York Times: „Je mi to ľúto, sme z Moskvy.“ Na Bali sa učia spolunažívať bojujúce strany
- The Atlantic: Čas je na strane Ukrajiny, nie Ruska
- The Guardian: Exxon vytvoril neuveriteľne presné klimatické predpovede v 70. a 80. rokoch
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Drahšie až o 80 percent. Za ktoré potraviny si Slováci najviac priplácajú?

Slováci zápasia s výrazným nárastom cien. Zdražovanie mohli začať zaznamenávať už v lete 2021, keď medziročná inflácia presiahla tri percentá. Odvtedy sa však rozbehla cenová špirála, ktorá bez prestávky rastie vyše jeden a pol roka. V decembri inflácia vystúpila na úroveň 15,4 percenta (zostala na úrovni z novembra) a priemerná inflácia za minulý rok dosiahla 12,8 percenta.
Spomaliť rast cien nakoniec nepomohli ani nižšie ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Tie v priemere v porovnaní s novembrom zlacneli až o 10 percent a z medzimesačnej inflácie tak ubrali tri desatiny percentuálneho bodu.
Infláciu potiahli nahor drahšie potraviny, ktoré boli medziročne vyššie o takmer tretinu. Dosah je obrovský najmä na rodiny v hmotnej núdzi a dôchodcov.
Na potraviny minie Slovák v priemere 23 percent platu. Vyšší podiel potravín v spotrebnom koši majú v EÚ len Rumunsko a Lotyšsko. Naopak, v Nemecku a Rakúsku je to len okolo trinásť percent a európsky priemer je 16 percent.
V krátkosti z ekonomiky:
- Hrozba rekordných cien potravín: Poľnohospodárom prišli štvornásobne vyššie faktúry za elektrinu, ceny potravín sa môžu vyšplhať do rekordných výšok. Štát odporúča odberateľom, aby počkali a faktúry neplatili. V Československu stál liter mlieka dve koruny, chlieb päť. Hrozí, že budeme túto sumu platiť v eurách.
- Kancelársky kolos v Bratislave prestavajú: Ulica Stará Vajnorská v Bratislave je známa hlavne ako lokalita s kanceláriami a ázijskými obchodmi či bufetmi. Práve v tejto časti hlavného mesta sa pripravuje nový projekt. Investor chce prestavať kancelársky komplex Závodov inžinierskej a priemyselnej prefabrikácie na byty, hotel a obchody.
- Vyššie ceny za vodné a stočné: Priemerné zvýšenie ceny za dodávku pitnej vody a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou dosiahne v bežnej domácnosti oproti vlaňajšku dva a pol eura mesačne. Cena za dodávku pitnej vody pre štandardnú domácnosť sa zvýši v priemere o 12,07 eura ročne na 129,53 eura a cena za čistenie odpadovej vody vzrastie o 17,19 eura na na 133 eur ročne.
Legendárny Nedomanský si v Toronte namiesto Rangers či Detroitu vybral Slovan

„Venco, banán,“ burácalo bratislavské hľadisko, keď Slovan potreboval dať gól. A on želanie publika často splnil a skóroval. Václav Nedomanský strelil stovky gólov. Najmä v drese Slovana, ale aj v československej reprezentácii a po emigrácii v severoamerických kluboch, v NHL aj v konkurenčnej WHA.
Legendárny hokejový útočník, dnes 78-ročný pán na dôchodku žijúci v americkom Los Anegeles, zavítal na tri dni do Bratislavy. Je jedným z ambasádorov Kaufland Winter Games a v nedeľu vhodil čestné buly pred zápasom Slovan - Košice.
Niekdajší vysoký center je členom štyroch siení slávy - IIHF, slovenskej, českej a Hokejovej Siene slávy v Toronte. Keď ho do nej v roku 2019 uvádzalo, opäť prejavil svoju citovú väzbu k bratislavskému klubu.
"Keď mi zatelefonovali organizátori z Hockey Hall Of Fame, spýtali sa ma, aký by som tam chcel mať na fotografii dres. V NHL som hral za Detrot Red Wings, New York Rangers a St. Louis Blues. Ale ja som si vybral dres Slovana Bratislava, lebo tam som prežil prvé roky kariéry. Myslím, že je to správna vec, lebo nikto by nemal zabudnúť na to, kde začal," hovorí Nedomanský.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vytiahnu si kartu a uveria, že je v nej pre nich odkaz. Česko je rajom pre sekty a šarlatánov

Vo vašom okolí je niekto, kto bráni vašej láske, ale nerobí to vedome. Rozhodnite sa konečne, čo v živote chcete a čo nie. Musíte samu seba prijať, byť ženou, ktorou ste sa narodili. Niektoré veci máte v sebe nevyriešené, treba ich rozseknúť. Vy viete, že vás čaká, táto karta je kartou transformácie.
Česká republika sa viac-menej hlási k ateizmu. Náboženstvo nie je vo verejnom priestore výrazne prítomné, no prázdny priestor, ktoré po sebe zanechalo, potrebujú Česi nejako vyplniť.
Preto milujú šarlatánov, veštice, odborníkov na niečo, čo volajú spiritualita.
Čítal som, že Česko patrí medzi krajiny, kde je najviac siekt, hovorí režisér Šimon Holý, ktorý práve vstupuje do slovenských kín s filmom A potom prišla láska. Jeho poznanie je tragické. Aj vedecky vzdelaní, racionálni ľudia podliehajú manipulátorom s rečníckym talentom, ak sa niečím trápia.
V krátkosti z kultúry:
- Iveta láme divácke rekordy: Nakrútil ho český režisér, napísal český scenárista. A je o Slovensku. Televízia Joj s úspechom predstavila seriál Iveta. O tínedžerke, ktorá chce ujsť z „konca sveta“. Je však dobrým riešením, keď sa presunie na druhý koniec republiky?
- Nový Pinocchio má čo povedať: Guillermo del Toro je svetoznámy oscarový režisér. Má 58 rokov a za sebou skúsenosti z detstva, keď pociťoval zmätok a strach, a aj tie rodičovské. Projektoval ich do filmu o hrdinovi, ktorý je takisto svetoznámy – o Pinocchiovi. A urobil to tak, že divák si jeho verziu príbehu pozrie s chuťou.
- Tůma je večný optimista: Spevák a herec Filip Tůma pristupuje k životu optimisticky a športovo, v neúspechoch aj v neznámych nových veciach vidí vždy výzvu a šancu objaviť niečo zaujímavé. V novom seriáli Dunaj, k vašim službám hrá zápornú postavu, no i v tej dokáže nájsť niečo pozitívne.
Rozhovory ZKH

Ako vníma a vnímal odchod novinárov do Denníka N pred ôsmimi rokmi? Ako sú na tom slovenské médiá dnes? Čo považuje za najväčšie chyby, ktoré za 30 rokov v denníku SME urobil? A naopak, čo sa podľa neho za 30 rokov Slovensku podarilo? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Alexejom Fulmekom, vydavateľom a zakladateľom denníka SME.
Podcasty SME
- TECH_FM: Zistili, prečo máme také obrovské mozgy
- Klik: CES 2023 ukazuje skvelý rok pre laptopy a inteligentnú domácnosť
- Vedecký podcast SAV: Hydrologička Velísková: Našu vodu ohrozujú najmä kontaminácie
Karikatúra

Recept dňa

Niet nad teplé raňajky alebo večeru. Už ste skúsili hrianky s teplou špenátovou nátierkou a paradajkami?
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
