BRATISLAVA. Mesiac od nehody predsedu parlamentu Borisa Kollára má jeho hnutie Sme rodina najnižšiu podporu od volieb. Sme rodina má podporu šiestich percent voličov.

SaS je zas u voličov víťazom sporu s premiérom Igorom Matovičom z OĽaNO o podobu opatrení proti šíreniu koronavírusu a o to, či sa má v decembri konať ďalšie plošné testovanie Slovenska.
Strana Richarda Sulíka má už vyše 12-percentnú podporu, OĽaNO kleslo na 14 percent. Rastie aj opozičný Hlas Petra Pellegriniho, volilo by ho vyše 19 percent respondentov.
Agentúra Focus sa pre televíziu Markíza pýtala 1004 respondentov, ktorej strane by dali hlas, ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend.
Prieskum medzi 18. a 25. novembrom už nezachytáva porušenie zákazu návštev v nemocniciach predsedami koaličných strán, ktorý si v nemocnici Sv. Michala pri Kollárovom lôžku zorganizovali koaličnú radu.
Aj o Kollárových konfliktoch so zdravotnými sestrami a jeho nočných dámskych návštevách v nemocnici denník SME informoval neskôr.
Sme rodina so šéfom na PN klesá
Kollár musel pred mesiacom po autonehode jeho limuzíny vysvetľovať, kam v čase zákazu vychádzania išiel. Kollár tvrdil, že bol v Moste pri Bratislave za synom, starostlivosť o deti bola jednou z výnimiek zo zákazu.
Predseda Sme rodina musel tiež vysvetliť, prečo sa s ním v aute viezla aj miska Miroslava Fabušová, ktorá po nehode tiež skončila v nemocnici. "Zavolala som mu náhodne, či ma neodvezie do lekárne," tvrdila Fabušová.
Kollár vysvetľoval, že z Mosta pri Bratislave chodí naspäť do hlavného mesta bežne cez Dunajskú Lužnú, kde Fabušová býva, hoci je to obchádzka.
Ešte v apríli mala Sme rodina 11 a pol percentnú podporu voličov v prieskume agentúry Focus, v októbri klesla na 7,3 percenta a podľa najnovšieho prieskumu agentúry by Sme rodina volilo 6,1 percenta voličov.
Kollár sa aj z nemocnice snaží komunikovať s voličmi. S obručou okolo hlavy, ktorá mu fixuje zranené stavce, nahral na facebook niekoľko videí. S médiami ale posledný mesiac za Sme rodina komunikuje najmä podpredseda Milan Krajniak.
Už po zbere dát agentúrou Focus sa verejnosť dozvedela, že Kollár si počas zákazu návštev pri lôžku zorganizoval koaličnú radu s predsedami ostatných vládnych strán. Denník SME informoval aj o sporoch Kollára so zdravotníckym personálom a o nočných ženských návštevách Kollára v nemocnici.
"Boli to opatrovateľky, často dámy v rokoch," hájil Kollára v Sobotných dialógoch RTVS Milan Krajniak. V čase prieskumu Focusu tieto informácie ešte neboli známe.
Kollára už z nemocnice prepustili, stále je práceneschopný, ale v nedeľu sa má uňho doma konať ďalšia koaličná rada.
Sulík ťaží z urážok Matoviča
"Je ľúbivé povedať ľuďom, že poďme si otvoriť reštaurácie a školy, ale zároveň ignorovať, že môžu kľaknúť nemocnice, je cestou do pekla," reagoval v pondelok Matovič na Sulíkov návrh, aby prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu platili len v ohniskách nákazy.
Sulík je s Matovičom v konflikte od októbra. Nesúhlasil so zatvorením interiérov reštaurácií, odmieta premiérov plán v decembri opäť plošne otestovať Slovensko a SaS by tiež chcela otvoriť druhé stupne základných škôl a stredné školy, čo Matovič odmieta.
Focus Sulíkovej strane nameral 12,1-percentnú podporu voličov a rastie v jej prieskumoch od parlamentných volieb. SaS si od apríla zdvojnásobila voličskú podporu, keď mala 6,8 percenta hlasov.
Matovič sa v utorok za svoje reakcie na SaS a Sulíka na facebooku ospravedlnil. "Postupne sa, dúfam, opäť z nás s Rišom stanú priatelia, presne tak, ako som ho, aspoň ja, dlhé roky bral," napísal.
Spory OĽaNO s SaS sa tým však neskončili. Premiér Sulíkovi zadal úlohu, aby v krátkom čase nakúpil milióny antigénových testov na plánované plošné testovanie ľudí v decembri. Sulík už avizoval, že testy kúpiť nestihne, Matovič to označil za zlyhanie.
Náročnú úlohu dostal aj ďalší minister za SaS Branislav Gröhling z rezortu školstva. Do pondelka má predložiť plán, ako pravidelne otestovať jeden a pol milióna žiakov, učiteľov a rodičov, aby sa mohli otvoriť druhé stupne základných škôl a stredné školy.
Gröhling avizuje, že úlohu v tak krátkom čase nedokáže splniť.
"Použijúc terminológiu predsedu SNS Andreja Danka, premiér Matovič hodil horúce gaštany zodpovednosti na plecia SaS, ktorá je najhlasnejším kritikom jeho riešení v koalícii," myslí si politológ Jozef Lenč z UCM v Trnave.
Môže to byť podľa neho politický ťah, aby v prípade, ak počet nových prípadov nákazy neklesne, mohol Matovič označiť SaS za vinníka.
OĽaNO prieskum Focusu zmeral 14 percentnú podporu voličov, čo je 1,1 percenta menej, než v októbri. V porovnaní s prieskumom z apríla ide o pokles priazne voličov až o 10,4 percenta.
"Prieskumy beriem na ľahkú váhu. V podstate ma to nezaujíma," reagoval na prieskum Matovič v Markíze. Prieskumy podľa neho merajú OĽaNO pravidelne nižšiu podporu, ako má následne vo voľbách.
Hlas rastie, Smer opäť klesol
Smer by podľa prieskumu Focusu volilo 9,5 percenta voličov, v októbri to bolo o percento viac. Hlas naopak narástol o štyri desatiny percenta na 19,1 percenta voličskej podpory.
„Hlas je ako nový model auta, ktorý sa teraz vezie na vlne popularity,“ reagoval na úspech odídencov zo Smeru jeho podpredseda Ladislav Kamenický v televízii Markíza.
Predseda Smeru Robert Fico mal v poslednom období niekoľko tlačových konferencií, zbiera podpisy na organizovanie referenda na skrátenie volebného obdobia, na ústavnom súde plánuje napadnúť aj plošné testovanie v decembri, ak sa uskutoční a bude povinné.

Napriek aktivite musí Fico odpovedať aj na kauzy z obdobia jeho vlád. Bývalá štátna tajomníčka Smeru Monika Jankovská z väzby vypovedala o stretnutí Fica s oligarchom Norbertom Bödörom. Fico dlhodobo tvrdil, že sa s ním nepozná.
Bödör je podozrivý z vedenia organizovanej skupiny, ktorá počas vlád Smeru ovplyvňovala najvyššie vedenie polície.
Petra Pellegriniho v sobotu na sneme Hlasu zvolili za predsedu jeho novej strany. Tvrdí, že stranu nebudú nikdy financovať oligarchovia. Stretnutia Fica s Bödörom nevie potvrdiť ani vyvrátiť, hoci bol roky podpredsedom Smeru.
Pellegrini v júni pri odchode jeho skupiny politikov zo Smeru hovoril, že sa nedištancujú od svojho pôsobenia v strane Roberta Fica.
Hlas je aktuálne lídrom prieskumov, od najsilnejšej vládnej strany má odstup 5,1 percenta.
Staršie prieskumy politických strán:
- Prieskum Focus: Pokles OĽaNO potvrdil ďalší prieskum, voľby by vyhral Hlas (18. október 2020)
- Prieskum AKO: Pellegriniho Hlas predbehol OĽaNO a je prvý, výrazne rastie SaS (14. október 2020)
- Prieskum Focus: Kollárova strana má najviac percent od svojho vzniku (28. júna 2020)
- Prieskum Focus: Koaličné strany nestrácajú voličov ani počas koronakrízy (24. mája 2020)
- Prieskum Focus: OĽaNO vedie pred Smerom, Za ľudí je mimo parlamentu. (19.apríl 2020)
- Vyhralo hnutie OĽaNO, pozrite si výsledky volieb 2020
- Prieskum Focus: SNS by do parlamentu neprešla, OĽaNO je najsilnejšou opozičnou stranou. (13. február 2020)
- Prieskum AKO: OĽaNO naďalej rastie. Je druhou najsilnejšou stranou. (7. február 2020)
- Prieskum Focus: Extrémisti z ĽSNS stúpajú. Slosiarik nevylučuje ich víťazstvo (16. január 2020)
- Prieskum AKO: Kiskova strana dobieha koalíciu PS-Spolu. Voľby by vyhral Smer. (26. november 2019)
- Prieskum: Smer zvuk Gorily neohrozil, Za ľudí rastie a PS-Spolu klesá. O tom, kto zostaví vládu, by mohlo rozhodovať hnutie Sme rodina. (27. október 2019)
- Ak by sa PS/Spolu a Za ľudí spojili, dobehli by Smer. Prieskum si od Focusu nechali vypracovať strany Spolu a PS. (28. september 2019)
- Prieskum Focus: Slováci najviac dôverujú Čaputovej, predbehla Pellegriniho. Na chvoste skončil Štefan Harabin. (22. september 2019)
- Prieskum Focusu: Smer vedie, SaS po vnútorných konfliktoch mierne klesla. Druckerova strana získala 2,1%. (19. september 2019)
- Prieskum AKO: Voľby by vyhral Smer pred PS/Spolu, posilnila Kiskova strana. Most-Híd je mimo parlamentu. (5. september 2019)

Beata
Balogová
