SME

Fico s kandidatúrou neváhal, niektoré otázky ignoroval (minúta po minúte)

Výbor vypočul prvých 13 kandidátov.

Načítavam video...

>>>Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch<<<

Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť. Vypočúvanie kandidátov na Ústavných sudcov budeme sledovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

18:17 Vypočúvanie Javorčeka skončilo. Výbor prerušil vypočúvanie kandidátov, vypočúvanie ďalších uchádzačov bude pokračovať vo štvrtok od 9:00.

18:15 Javorček pôsobí pri odpovediach na otázky presvedčivo, hoci sa občas zamotá.

Poslancov zaujalo jeho vyhlásenie, že si rád študuje rôzne rozsudky a vyzvali ho, aby im porozprával bližšie, ktoré ho zaujali a prečo. Javorček ochotne vysvetľuje.

18:02 K slovu sa dostal aj Marián Giba z Kancelárie prezidenta, ktorý veľa otázok v stredu nepoložil.

Nasleduje Baránik, ktorého zaujíma, aké je Javorčeková skutočná motivácia stať sa ústavným sudcom, keďže Javorčekove príjmy sú dnes oveľa vyššie, ako príjmy ústavného sudcu.

Baránik chce taktiež vedieť, ako sa od bezpečnostných služieb dostal k ústavnému právu.

SkryťVypnúť reklamu

Javorček tvrdí, že na Ústavnom súde chce slúžiť ľuďom a chce vyvažovať hodnoty, o ktorých sa rozhoduje. Chcel by prezentovať názory, ktoré získal počas svojej advokátskej praxe.

17:48 Po Jankovskej sa prezentuje Martin Javorček. Hovorí, že na Ústavnom súde by mali byť zastúpené rôzne právne názory a vysvetľuje, prečo by advokát mohol byť dobrým ústavným sudcom.

Veľa ľudí už na vypočúvaní nie je, členovia ústavnoprávneho výboru sa snažia udržať pozornosť. Javorček zatiaľ menuje najvýznamnejšie prípady, ktorým sa venoval.

17:41 Ján Marosz sa pýta, či Jankovská niekedy vzala úplatok. Tá to odmieta a sťažuje sa, že už je šesť rokov šikanovaná.

17:40 Vypočúvanie Jankovskej už trvá takmer hodinu. Dostáva viacero otázok podobne ako Fico. Jankovská na rozdiel od neho na otázky odpovedá a snaží sa veci a podozrenia vysvetľovať.

SkryťVypnúť reklamu

17:36 Baránik sa dostal s Jankovskou do konfliktu. Jankovská všetky obvinenia odmieta. Odpoveď uzatvára tým, že má previerku od Národného bezpečnostného úradu na úrovni prísne tajné.

17:32 Jankovská reaguje na Baránikove obvinenia pokojne. Pýta sa ho, ako sa dokazuje nevina, medzi riadkami tak odkazuje na zásadu prezumpcie neviny.

Hovorí, že je ľahké si do nej kopnúť, keďže je štátna tajomníčka a nominantka Smeru.

Na podozrenia s manipulovaním pri prideľovaní spisov hovorí, že Baránik závažne osočuje súd a vyzýva ho, že ak vie, ako sa manipuluje s prideľovaním spisov, má sa obrátiť na políciu.

17:27 Alojzovi Baránikovi Jankovskej vyhýbavá odpoveď nestačí. Svoje otázky o diskriminačnej žalobe opakuje, Jankovskej hovorí, že sú s ňou spájané aj určité kriminálne kauzy.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sa opakovane pýta aj na jej spojitosť s Kočnerom či manipulovaním s prideľovaním spisom jednotlivým sudcom.

17:22 Fico sa správa, ako by si chcel pozatvárať všetky cesty, píše o vypočúvaní Fica komentátor denníka SME Peter Tkačenko.

17:14 Poslanec Marosz sa pýta Jankovskej na to, na ktorej univerzite robila svoju rigoróznu prácu a akej téme sa venovala.

Názov práce ani miesto, kde ju obhájila, v životopise Jankovská neuvádza.

Prečítajte si tiež: Fico už nevie pomôcť ani sebe Čítajte 

Jankovská hovorí, že rigoróznu prácu písala o obchodných spoločnostiach a odovzdala ju na Univerzite Komenského. Menuje aj členov komisie.

17:12 Jankovská priznáva, že mala podanú diskriminačnú žalobu. Hovorí, že keď sudcovia Špecializovaného trestného súdu súdili ľudí za úplatok vo forme fľaše alkoholu, ona odsúdila dvoch ľudí za vraždu na 24 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr však podľa nej došlo k čiastočnému odstráneniu diskriminácie, zobrala potom žalobu späť.

Ku Kočnerovým kauzám Jankovská hovorí, že nemá ako zasahovať, pretože spisy sa prideľujú náhodne elektronicky a na súde je schválený rozvrh práce.

17:05 Netradične ako prvý položil Jankovskej otázku Róbert Madej, komentoval aj dávnejšie rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré išlo podľa jeho názoru proti ochrane spotrebiteľa.

Alojz Baránik sa pýta, prečo si podala antidiskriminačnú žalobu. Išlo o akciu sudcov, ktorí nesúhlasili s rozdielnymi platmi sudcov na rôznych súdoch.

Pýta sa jej aj na Mariana Kočnera obvineného z viacerých finančných deliktov a chce vedieť, či nejako zasahuje do Kočnerových káuz.

16:59 Jankovská ako štátna tajomníčka a bývalá sudkyňa na ministerstve spravodlivosti, sa chváli úspechmi, ktoré počas svojej kariéry dosiahla.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí najmä o tom, ako bojovala proti takzvaným šmejdom a úžerníkom.

"Ako sudkyňa Ústavného súdu môžem garantovať svoju úplnú nezávislosť a som ochotná prerušiť svoje doterajšie pracovné a politické kontakty," povedala Jankovská.

16:45 Vypočúvanie Radovana Hrádka sa skončilo, nasleduje štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá sa zviditeľnila najmä vďaka rôznym kauzám.

Problém s ňou mala napríklad aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá by sa jej určite mala pýtať nejaké otázky.

16:33 Ondrej Dostál sa Hrádeka pýta ako vníma porušovanie ľudských práv počas Slovenského štátu a zodpovednosť Jozefa Tisa za deportácie Židov.

Hrádek tvrdí, že na túto oblasť nie je odborník. Téma by mala byť podľa neho predmetom diskusie. Tvrdí, že Tisovu vinu nevie posúdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Marosz vytiahol sporné šeky ĽSNS so sumou 1488 eur. Hrádek povedal, že šek je predmetom žaloby na zrušenie ĽSNS, stranu v tomto prípade zastupuje. Bližšie svoj názor na situáciu nevysvetlil.

16:18 Nasleduje advokát Radovan Hrádek, ktorého na post ústavného sudcu navrhla Kotlebova ĽSNS. Snaží sa pôsobiť uvoľnene. Tvrdí, že jeho cieľom je dosiahnutie právneho štátu.

"Prešiel som pol sveta, pracoval som pre veľké firmy, po emigrácii som si urobil právnickú fakultu, bol som menovaný provinčným guvernérom v Kanada za notára," hovorí Hrádek.

16:15 Na príkladoch z exekútorskej praxe sa Gerbery snaží ilustrovať, že má tiež srdce. Hovoril, že keď mali vysťahovať 82-ročnú pani, snažil sa dosiahnuť, aby sa veriteľ s pohľadávkou vysporiadal inou formou. Ako to dopadlo, nepovedal.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci potom Gerberyho nachytali na Radbruchovej formule. Zjednodušene ide o koncepciu, podľa ktorej má za určitých podmienok prednosť prirodzené právo, respektíve spravodlivosť, pred platnými právnymi predpismi. Gerbery odpovedať nevedel.

Následne mu poslanci vyčítali, že nemá žiadnu publikačnú činnosť. Gerbery zrejme vo voľbe v parlamente úspešný nebude.

16:02 Gebery sa predstavil veľmi rýchlo. Nasledujú tradičné otázky ohľadom Istanbulského dohovoru, či zväzkov ľudí rovnakého pohlavia.

Marosz z OĽaNO sa ho pýta, čo hovorí na novoprijatý zákon o Ústavnom súde a čo si myslí o jeho vplyve na obyčajných ľudí.

Róbert Madej zažartoval, že dúfa, že Marosz nemyslí Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti.

15:58 Po dlhej diskusii, či neúčasť na vypočutí diskvalifikuje Fulcovú z výberu, sa výbor na spoločnom postupe nedohodol.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci začali vypočúvanie Borisa Gerberyho, ktorý pracuje ako exekútor.

15:52 Bývalého ústavného sudcu Jána Drgonca, ktorý prešiel vypočúvaním ako prvý, spomína aj spravodajský spis Gorila.

Opätovný kandidát na ústavného sudcu pôsobil po roku 2002 v parlamente ako poslanec za ANO, kde pôsobil aj exminister hospodárstva Jirko Malchárek.

Ten vystupuje v Gorile viackrát, pričom v jednej pasáži je to práve v spojitosti s Drgoncom.

"Podľa Malchárka je to duševne chorý človek. Malchárek vybavil na ministerstve hospodárstva lukratívne miesto pre jeho manželku. Drgonec ďakoval Malchárkovi aj Dzurindovi. Drgonec dostane koncom januára od Malchárka ešte súhlas na peniaze na BN pozemky. Malchárek ale nevie vylúčiť, že s ním o pár mesiacov nebudú opäť problémy," píše sa v Gorile.

SkryťVypnúť reklamu

Na stanovisko k tejto pasáži Gorily sa poslanci ústavnoprávneho výboru Drgonca v stredu nepýtali.

Drgonec po vypočúvaní odmietol odpovedať aj na otázky denníka SME a rovnako nereagoval ani na SMS s prosbou o vyjadrenie k tvrdeniam z Gorily.

15:50 Nastala roztržka medzi Róbertom Madejom a Alojzom Baránikom. Madej sa pohoršoval, že Baránik si urobil fotografiu z listiny, ktorú Fulcová poslala výboru. Madej ho vyzýva, aby fotografiu vymazal.

"Pán predseda, už ma nemolestujte s touto fotografiou," hovorí mu Baránik.

15:45 Dostál navrhol výboru, aby preskúmal možnosť dodatočného vypočutia Fulcovej . Tá je bývalou spolužiačkou Roberta Fica.

Poslanec Alojz Baránik tvrdí, že podľa jeho názoru sa z procesu výberu sudcov Ústavného súdu neúčasťou na vypočúvaní diskvalifikovala.

SkryťVypnúť reklamu

Baránik sa domnieva, že Fulcová sa mohla úmyselne vyhnúť vypočúvaniu, argumentuje dokonca aj tým, že na vypočutie prišiel aj Fico, hoci mu to určite nebolo príjemné.

15:36 Vypočúvanie Dagmar Fillovej sa skončilo. Nasledovať mala Eva Fulcová. Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave však pre práceneschopnosť neprišla.

Fulcová sa ospravedlnila, poslala však list, v ktorom sa predstavuje. Číta z neho Róbert Madej.

15:33 Ondrej Dostál oslovil Fillovú ako "pani uchádzačku". Madej ho tento raz nenapomenul.

Keď Dostál oslovil Fica ako predsedu Smeru, Madej ho napomenul, že je potrebné kandidátov oslovovať akademickým titulom.

15:25 Dagmar Fillová sa predstavila obšírnejšie, než iní kandidáti. K svojej prezentácii pristupuje zodpovedne, prípravu mala na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázky, ktoré sú veľmi podobné ako doobeda, sa snaží detailne odpovedať.

15:07 Po obednej prestávke parlamentný ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Na rade je prvá žena, predstavuje sa Dagmar Fillová, ktorá pracuje na odbore legislatívy a milostí v Kancelárii prezidenta.

14:12 Prezident Kiska podľa ministra hospodárstva a podpredsedu Smeru Petra Žigu nikdy nepovedal, že Fica nevymenuje za ústavného sudcu.

"Ja som počul informáciu, kedy hovorca pána prezidenta povedal, že takéto vyjadrenie nebolo a že prezident očakáva od Národnej rady, že navrhne 18 kandidátov, z ktorých on vyberie deväť," povedal s tým, že všetko ostatné sú dohady a špekulácie.

Na utorkovom predsedníctvu Smeru nebol kvôli pracovnej ceste a tvrdí, že nevie, čo na ňom preberali.

SkryťVypnúť reklamu

14:04 Pred novinárov sa postavil Róbert Madej. Tí sa ho pýtajú na to, prečo mal Fico so sebou ochranku.

Madej sa svojho straníckeho predsedu aj naďalej zastáva, prítomnosť ochranky obhajuje zvýšeným záujmom o Ficovo vypočúvanie.

13:54 Nasleduje obedná prestávka, vypočúvanie by malo pokračovať o 15:00.

13:50 Na poslednú sadu otázok od Ondreja Dostála, Jána Marosza a Miroslava BeblavéhoFico ani len neodpovedal. Po skončení vypočúvania novinárom ušiel a nevyjadroval sa.

13:48 Dostál upozorňuje Fica, že dlhodobo nevykonáva advokátsku činnosť a podľa neho ani nespĺňa podmienku na kandidátov, ktorí musia mať aspoň päťnásťročnú prax. Navrhol, aby výbor hlasoval, či Fico vôbec spĺňa podmienky.

Šéf výboru Madej na to reagoval zamietavo, keďže o splnení podmienok uchádzačov sa má hovoriť až po vypočutí všetkých. Fico podotkol, že môže doplniť materiály, ktoré chýbajú.

SkryťVypnúť reklamu

Dostál na záver svojej otázky Ficovi predstavil Jána Marosza z OĽaNO. "Možno by ste ho poznali, keby ste chodili do parlamentu aj inokedy, ako na hlasovania."

Marosz vyčíta poslancovi Ficovi, že si ani nepozrel, kto sedí v ústavnoprávnom parlamentnom výbore.

13:46 Madej nepriamo upozorňuje Fica na to, že nemusí odpovedať na otázky poslancov a zároveň vyzýva poslancov, aby sa nepýtali na to isté.

Ondrej Dostál znovu dostal slovo, opätovne atakuje Fica s tým, že nemá požadovanú pätnásťročnú prax. Fico mu skočil do reči a obhajuje sa, Dostál sa nenecháva odbiť.

13:43 Fico práve udeľuje Rastislavovi Schlosárovi z ĽSNS lekciu ohľadom vzťahu Slovenskej republiky, Európskej únie a štátnej suverenity.

Schlosár sa každého kandidáta pýta, ako sa pozerá na obmedzenie slovenskej suverenity Úniou, Fico mu ako školákovi vysvetlil, prečo je suverenita obmedzená.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane hovorí, že adopcie detí homosexuálmi považuje za "malú zvrátenosť". Zastáva však názor, že im treba pomáhať v živote, hoci je proti tomu, aby mohli uzatvárať manželstvá.

13:41 Exministerka Lucia Žitňanská pri svojej otázke skonštatovala, že nemá problém s kandidatúrou bývalých politikov, ktorí chcú ísť na Ústavný súd.

"Nie je však politik ako politik," zdôraznila Žitňanská. Dodala, že nie každý sa prezentuje ako Fico a nie každý chodí s ochrankou ako on.

Fica sa spýtala čo urobí, aby jeho prítomnosť na Ústavnom súde nepolarizovala spoločnosť a neznižovala dôveru v súdnictvo.

"Je len dobré, ak sú tam ľudia, ktorí majú skúsenosti s politikou. Váš názor ale, samozrejme, nemôžem zmeniť," reagoval Fico na exministerku.

13:40 Robert Madej, ktorý vedie vypočúvanie kandidátov, sa pomaly vžíva do úlohy moderátora, k niektorým pýtajúcim už má aj sprievodné komentáre. Fica vypočúvajú už vyše 40 minút.

13:38 Robert Fico sa dlhšie nedostal k slovu, Ondrej Dostál aj Ján Marosz sa ho pýtali veľmi obšírne.

"Považujem za smiešne a trápne, aby niekto spochybňoval, že nie som kvalifikovaný na Ústavný súd," hovorí Fico. Vyhlásil, že nebude v parlamente hlasovať o svojej kancelárii.

Otázky Jána Marosza z OĽaNO Fico zhodil. O Maroszovi povedal, že ani nevie, z ktorej je strany a nepozná ho, na otázky neodpovedal. Marosz sa ho pýtal na jeho byt v Bonaparte.

13:35 Vo svojom vystúpení Fico opäť zaútočil na prezidenta Kisku. Okrem jeho kauzy s pozemkami sa Fico pýtal aj to, či by mal Kiska menovať nových ústavných sudcov, keďže sám chystá vstup do politiky.

13:32 Poslanec Alojz Baránik z SaS vyčíta Ficovi, že z obete trestného činu v prípade Hedvigy Malinovej Žákovej v minulosti urobil páchateľa bez toho, aby uplatnil prezumpciu neviny.

Expremiér v tom však problém nevidí a pripomína, že v minulosti uplatnil ústavnú sťažnosť.

"Toto nie je je politický seminár, nemôžem sa vyjadrovať k otázkam, ktoré sa ešte budú riešiť," pokračuje Fico.

Poslancom ďalej povedal, že bude rešpektovať ich rozhodnutie o tom, či je spôsobilým kandidátom na ústavného sudcu alebo nie.

"Ale nebuďme naivní. Ako si predstaviť, že vy dostanete zoznam 40 kandidátov a len tak sa vyberie 18? Musí byť nejaká politická dohoda," vyhlásil Fica.

Opozície sa ďalej pýtal, či je pripravená baviť sa o tom, kto z kandidátov by mal byť zvolený a kto nie.

"Chceme, aby Ústavný súd vznikol, nie je ambícia ho blokovať," dodal Fico, ktorý však tvrdí, že on zatiaľ nie je súčasťou žiadnej politickej dohody.

13:30 Ondrej Dostál z klubu SaS oslovil Fica ako predsedu poslaneckej strany. Robert Madej ho napomenul, že pri vypočúvaní sa majú kandidáti oslovovať akademickými titulmi.

Dostál má relatívne dlhý prejav, atakuje Ficovu právnickú prax, naznačuje, že Fico nespĺňa požadované kritériá, že má pätnásť rokov pôsobiť v oblasti právnického povolania.

13:25 Poslanec Jozef Lukáč z OĽaNO sa Fica pýtal, či nebude pre neho veľký skok, ak by sa mal z komplexu Bonaparte presťahovať na východ do Košíc, kde podľa Fica vraj "nič nie je." Fico sa zatiaľ nenechal vyprovokovať.

"Ja to rešpektujem, ten výrok bol povedaný v inej súvislosti. Bol povedaný, že nikdy SIS neupozorňovali na existenciu mafiánskych štruktúr. Ak vás môžem poprosiť, nechajte moje bývanie mojím bývaním, ja si za byt platím a problém s bývaním si vyriešim," odpovedal Fico pokojne.

13:20 Fico opakuje, že prítomnosť politikov v ústavnoprávnych orgánoch je podľa neho normálna.

"Je to bežná prax," zdôrazňuje Fico, ktorý sa pri týchto slovách obracia na šéfa strany Sme rodina Borisa Kollára, ako chce byť "z večera do rána" apolitický pri rozhodovaní v pozícii sudcu.

13:18 Fico hovorí, že ho v minulosti mimoriadne zaujala téma obetí trestných činov, preto niektorých poškodených zastupoval aj ako advokát. Mrzí ho však, že "nemal viac času na tieto veci".

Takto odpovedá na zástupcu prezidenta Gáňa, čo Fico považuje za najväčšiu chybu či sklamanie v predchádzajúcom politickom živote.

13:15 "Koľkokrát sa vkladajú peniaze do indexov, keď sa ide na skúšku, koľkokrát sú poskytované sexuálne služby," odpovedá Fico na otázku Borisa Kollára, či by zložil funkciu ústavného sudcu, ak by sa zistilo, že jeho práca je plagiát.

Priamo odpovedať nechcel, hovorí, že je množstvo káuz spojených s akademickým prostredím a nie je šťastné, ako sa útočí na Andreja Danka za jeho odpísanú rigoróznu prácu.

13:07 Zástupca prezidenta Kisku Stanislav Gaňa Fica oslovil "pán docent" a pýta sa ho, ktoré svoje rozhodnutie by zmenil.

Druhý sa pýta Boris Kollár, líder hnutia Sme rodina. Keď mu Madej udeľoval slovo, okomentoval to slovami, že sa "vehementne hlásil už asi pred dvoma hodinami."

13:04 Fico spomína dilemu, čo sa stane, ak parlament nezvolí osemnásť kandidátov.

Podľa neho sa treba dohodnú, či by mal parlament ponúknuť prezidentovi aspoň zvolených kandidátov, aby doplnil súd aspoň čiastočne alebo či by sa malo čakať na plnú osemnástku kandidátov.

"Z mojej pozície urobím všetko preto, aby bol Ústavný súd kreovaný touto Národnou radou. Opakovane odmietam hovoriť, že toto nemá s politikou nič spoločné," dodal Fico. "Bude to veľmi veľmi ťažké," dodal expremiér.

13:01 Fico považuje za prirodzené, že sa uchádza o post sudcu Ústavného súdu, pretože takáto možnosť sa naskytne raz za dvanásť rokov. Pri svojej kandidatúre vraj neváhal.

"Prihlásiť sa do tejto súťaže môžete len raz za dvanásť rokov. Sám by som si vyčítal, keby sm túto možnosť nevyužil a prihlášku si nedal," povedal Fico.

Hoci hovoril o tom, že ho v podstate každý na Slovensku dobre pozná, zachádza najmä do svojich starších akademických čias. Zdôrazňuje, že je spoluautorom projektu strediska pre ľudské práva z roku 1991.

12:55 Fico sa pred vstupom na vypočúvanie kandidátov vyhol novinárom, na ich otázky nereagoval.

Svoje vystúpenie pred výborom začal slovami o tom, že tvorba Ústavného súdu nie je apolitická, ale je to "významným politickým aktom", ktorý je silný aj v zahraničí.

Zdôraznil, že aj v iných krajinách v tejto inštitúcií sedia bývalí politici. Za príklad uviedol Rakúsko či Francúzsko.

12:52 Obed mal byť o jednej, no v programe je na vypočutie ešte jeden kandidát. Prichádza Robert Fico, v sále panuje veľký rozruch.

12:50 Do historickej budovy Národnej rady prišiel už aj expremiér Robert Fico. Prišiel zadným vchodom v sprievode ochrankárov, zatiaľ je v zadnej miestnosti, kde sa zhromažďujú kandidáti.

Zatiaľ nie je jasné, či pôjde na rad ešte pred obednou prestávkou.

12:40 Advokát Fiačan zastupuje firmu Armagedon v spore s geodetickým a kartografickým ústavom o platnosť nájomnej zmluvy a zaplatenie dlžného záujmu.

Ide o kauzu spojenú s expredsedom SNS Jánom Slotom, podstatou je pre štát nevýhodne podpísaná zmluva s opciou do roku 2106.

"Je to ešte živá kauza, preto sa nemôžem vyjadrovať. Od klienta som dostal pokyn, do akej miery sa môžem k tomuto sporu vyjadrovať," hovorí Fiačan.

Zároveň dodáva, že z pohľadu advokáta je to pekný šport a profesionálna výzva. Dôvod na odmietnutie poskytnutia právnej služby nevidí.

12:32 Počas vypočúvania sa veľmi často opakuje otázka o partnerstvách ľudí rovnakého pohlavia.

"V čase, keď trčí kostra právneho štátu, dozvedáme sa o Kočnerovi ako generálnom prokurátorovi, peniaze na vedu idú garážam... a tu fakt niekoho vytrvalo trápi, aby si dvaja teplí ľudia nemohli zlegalizovať život v páre a vziať si do rodiny opustené decko," reaguje na dianie komentátorka denníka SME Zuzana Kepplová.

12:22 Vypočúvanie Ďuriša prebehlo mimoriadne rýchlo, zásadný záujem medzi ľuďmi, ktorí môžu klásť otázky, nevzbudil.

Nasledovať by mal advokát Ivan Fiačan, no čaká sa na neho. Robert Madej vysvetľuje, že presun kandidátov chvíľu trvá, a tak bude Fiačanov príchod chvíľu trvať.

12:15 Ďuriš je jedným z dvoch kandidátov, ktorí sa v súčasnosti nevenujú právnickému povolaniu, je manažérom vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Druhým je Robert Fico.

Práve kvôli tomu sa poslanci Ďuriša pýtajú, či nie je nevýhoda to, že dva a pol roka pôsobí mimo právneho prostredia.

"Nestratil som kontakt s právom a venujem sa aj právnym otázkam," odpovedá Ďuriš. Za svoju najväčšiu výzvu považuje dosiahnutie jednotnosti rozhodovania Ústavného súdu.

12:08 Po Liborovi Duľovi prichádza na rad Michal Ďuriš. Niektorí účastníci vypočúvania už očakávali obednú prestávku, tá zrejme príde až po Ďurišovi.

Po Ďurišovi by mal byť vypočúvaný ešte advokát Ivan Fiačan, po ňom už by mal nasledovať expremiér Robert Fico.

12:05 Na Harabina a jeho vnímanie sa spýtal Duľu aj Ondrej Dostál z SaS. Odpoveď Duľu bola vyhýbavá, hovoril o tom, že za éry Harabina boli sudcovia polarizovaní.

"Pôsobenia bývalého predsedu Najvyššieho súdu bolo pomerne dlhé a dochádzalo k určitej polarizácii. Súviselo to so správou súdnictva. Ja som v oblasti správy nikdy nepôsobil, bol som činný v legislatíve," povedal Duľa.

Dodal, že je rád, že aj sudcovia, ktorí v tom čase stáli proti sebe, dnes spolupracujú a dokážu spolu diskutovať.

12:00 Ani Duľu neobišla otázka na partnerstvá homosexuálov. "Ak by k takýmto úpravám došlo, tak by sa malo posudzovať, či sú v súlade s ústavou. Ústavný súd by mal úlohu nazrieť na to cez prizmu ústavy," reagoval Duľa.

Súčasne dodal, že ako kandidát na sudcu by sa podľa jeho názoru nemal k správnosti tohto kroku vyjadrovať. Podobne vyhýbavo reagoval aj na otázku o istanbulskom dohovore.

11:38 Pred poslancov predstúpil sudca Najvyššieho súdu Libor Duľa , tomu sa v kariére darilo najmä za éry exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Práve na nezvyčajne rýchly kariérny postup sa ho pýtal nezávislý poslanec Beblavý.

Duľa podotkol, že postup mu zabezpečila najmä účasť na rekodifikácii trestného poriadku, na ktorej spolupracoval za éry Harabina.

Práve preto bol podľa neho aj oslovený, aby po krátkom pôsobení na Krajskom súde v Košiciach prešiel na Najvyšší súd.

"Boli tam mnohí sudcovia, ktorí boli veľkými priaznivcami, ale aj odporcmi bývalého predsedu súdu. Ja som sa zúčastnil výberového konania a na Najvyšší súd som prišiel legálne. Či aj legitímne, ukázalo moje ďalšie pôsobenia," povedal Duľa.

Zároveň poukázal na to, že je už druhé obdobie predsedom trestnoprávneho kolégia.

11:10 Na chodbách historickej Národnej rady sa stále čaká, či sa expremiér Fico zúčastní dnešného vypočúvania kandidátov.

Medzi kandidátmi, ktorí čakajú v miestnosti mimo hlavnej rokovacej sály, zatiaľ nie je. Viac o jeho účasti nevedenia ani členovia ústavnoprávneho výboru.

Návštevníkov z verejnosti zaujal okrem výsluchov aj portrét premiéra Petra Pellegriniho ešte ako predsedu Národnej rady.

11:05 Miroslav Beblavý sa pýta Dulaka na jeho minulosť na vysokej škole Danubius v Sládkovičove, ktorá sa spája s viacerými kauzami a pochybným udeľovaním titulov.

Znova však prichádza len veľmi diplomatická odpoveď, kandidáti sa zatiaľ len neradi vyjadrujú priamo.

10:56 Otázky o postoji k sobášom párov rovnakého pohlavia, istanbulskému dohovoru či adopciám detí homosexuálmi dostáva aj Dulak.

Tie sa zrejme budú opakovať pri každom kandidátovi. Dulak neodpovedá tak vyhýbavo, ako Duditš, ale jednoznačný postoj nezaujal.

10:52 Za sudcu Ústavného súdu kandiduje aj Kajetán Kičura, šéf štátneho podniku Správy štátnych hmotných rezerv, navrhol ho poslanec Smeru Ján Podmanický.

Veronika Remišová z OĽaNO upozornila, že Kičura podpísal pred pár dňami mimo verejného obstarávania zmluvu s firmou Bonul aj napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie zrušil predchádzajúci tender pre podozrenie z diskriminačných podmienok.

10:50 Dulak bol vo svojom predstavení veľmi stručný, po troch minútach dostávajú priestor na otázky poslanci a zástupcovia prezidenta.

10:45 Nasleduje vypočúvanie vysokoškolského profesora Antona Dulaka. Členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru využili výmenu kandidátov na to, aby sa trochu poprechádzali a občerstvili.

10:42 Zástupca prezidenta Stanislav Gaňa kladie úplne iné otázky, ako poslanci. Kým poslanci sa pýtajú na konkrétne veci, Gaňu skôr zaujímajú kandidátove postoje k morálno-etickým dilemám.

Duditš sa nenecháva vyviesť z miery, odpovedá len právnickou terminológiou.

10:40 Predseda ústavnoprávneho výboru Robert Madej dá priestor na otázku trom ľuďom, ktorí kandidáta vypočúvajú, následne Duditš odpovedá.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa pýta na to, ako by v prípade zvolenia demonštroval svoju nezávislosť, keďže pochádza z Košíc.

Duditš tvrdí, že sa nestretáva s ľuďmi, s ktorými by sa mal prestať stýkať.

10:29 Napriek tomu, že Duditš má množstvo skúseností aj z medzinárodného prostredia, je na ňom vidieť, že je pri vypočúvaní nervózny.

Na otázky poslancov odpovedá obšírne, občas sa na začiatku vety zamotá. Istejší je už v okamihu, keď sa dostane k odbornej stránke.

Dostal otázky aj na hodnotové nastavenie ohľadom manželstiev rovnakého pohlavia, poslanci sa ho pýtajú aj na jeho názor na potraty, registrované partnerstvá a istanbulský dohovor.

Na to Duditš hovorí o tom, že jeho politické presvedčenie zostáva v jeho vnútri, na otázky neodpovedá, tvrdí, že ako sudca musí byť zdržanlivý.

10:21 Na stoličku pre vypočúvaných si sadol Ladislav Duditš z krajského súdu v Košiciach, ktorý pôsobí aj ako ad hoc sudca Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Svoje vystúpenie začal prezentáciou svojho životopisu. Neskôr sa začal venovať tomu, že pre sudcu je dôležité, aby mal vysoké morálne štandardy, menuje aj ďalšie dôležité vlastnosti pre sudcu.

"Ústavný súd by mal byť obsadený odborníkmi z rôznych oblastí, aby sa vhodne dopĺňali," vyhlásil pred poslancami.

10:00 Drgonec priznal, že v minulosti bol od roku 1984 členom komunistickej strany, a to "až do konca socializmu".

V ďalších odpovediach zároveň povedal, že by povolil registrované partnerstvá, no na druhej strane je proti adopciám detí homosexuálmi.

Na podpísanie Lisabonskej zmluvy podľa neho " nie je dôvod". Po skončení vypočúvania na výbore mídiám nechcel dávať ďalšie vyjadrenia.

9:49 Drgonec pri otázke o tom, ako by čelil politickému tlaku, porozprával, ako sa na neho niekto pokúsil spáchať atentát v roku 1998, teda v čase, keď bol ústavným sudcom. Bol vtedy sudcom spravodajcom, ktorý pripravoval stanovisko k súladu volebného zákona s ústavou. Podľa vlastných slov už mal pripravený nález, že mnoho z ustanovení odporuje ústave a chystal sa do Košíc.

Jeden z jeho susedov bol v predzáhradke, za ktorou bolo zaparkované Drgoncovo auto.

"Sused vyrušil a zahnal dvoch mužov, ktorí pchali bombu do môjho auta. To sa nikdy nevyšetrilo," povedal Drgonec s tým, že udalosť riadne nahlásil polícii.

"Nazdávam sa, že za tým pokusom o vloženie bomby do môjho auta nestálo podsvetie, pretože tomu mohli byť výsledky volieb ukradnuté. Predpokladám skôr, že to bol niekto s väzbami na štátny aparát alebo priamo zo štátneho aparátu," dodal Drgonec.

9:33 Expremiér Robert Fico v starej Národnej rade na Župnom námestí zatiaľ nie je. Na rad pri vypočúvaní by mal prísť okolo obeda, je totiž siedmym kandidátom v abecednom poradí.

Aj keď sa vopred hovorilo o tom, že by sa mohol vzdať kandidatúry, zatiaľ sa tak nestalo. Výbor na začiatku zasadnutia prečítal všetky mená kandidátov, vrátane Fica.

O tom, či všetci títo kandidáti spĺňajú podmienky na to, aby sa uchádzali o posty sudcov, sa však má hlasovať až na konci zasadania, teda zrejme v piatok.

9:18 Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu sa začalo. Hneď na začiatku rokovania ústavnoprávneho výboru sa jeden z jeho členov, poslanec Peter Kresák z Mostu-Híd vzdal práva vystupovať počas tejto schôdze, keďže sa sám uchádza o miesto sudcu.

Vypočúvanie dokopy štyridsiatich kandidátov sa začalo Jánom Drgoncom , keďže výbor si zvolil poradie podľa abecedy. Na schôdzu výboru prišli za prezidenta Andreja Kisku riaditeľ jeho odboru legislatívy a milostí Stanislav Gaňa a tiež jeho poradca pre ústavnoprávne otázky Marián Giba.

Na rokovaní je však aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská či poslanec Peter Pčolinský zo Sme rodina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Abecedné poradie a bez časového obmedzenia. Takto by to malo vyzerať na trojdňovom vypočutí dohromady 40 kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktoré sa v rámci zasadnutia Ústavnoprávneho výboru NR SR začne v stredu.

Prečítajte si tiež: Najmocnejšia inštitúcia. Čo robí a ako funguje Ústavný súd Čítajte 

Sebaprezentácia kandidátov a rozprava časovo obmedzené nebudú, je preto možné, že to bude trvať aj dlhšie ako tri dni.

Navrhnutý kandidát na sudcu ÚS sa v rozprave najskôr predstaví, pričom uvedie najmä dôvody, pre ktoré sa uchádza o funkciu, svoje pracovné skúsenosti, publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách a najvýznamnejšie dosiahnuté pracovné výsledky.

Po svojom úvodnom vystúpení môže navrhnutý kandidát odpovedať na otázky poslancov a prezidenta. Z celého zasadnutia výboru zabezpečí Kancelária NR SR verejne dostupný audiovizuálny prenos.

Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu