BRATISLAVA. Výmena pozícií medzi OĽaNO a SaS sa potvrdzuje a naplno sa prejavuje už aj prepad ĽSNS po odchode časti jej poslancov.
Najnovší prieskum preferencií politických strán ukazuje, že kotlebovci sa z mesiaca na mesiac prepadli o 3,1 percenta hlasov. Ak by sa voľby konali počas tohto víkendu, získali by 6,6 percenta hlasov.
Ukazujú to dáta agentúry Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo.
Strata voličov ĽSNS sa prejavila prakticky okamžite po odchode, ktorý zo strany ohlásil europoslanec Milan Uhrík a tiež skupinka poslancov parlamentu zoskupená okolo Milana Mazureka a Ondreja Ďuricu.
K rozkolu došlo koncom januára po zmene stanov strany.

Hoci práve ĽSNS spochybňuje demokratické zriadenie krajiny, skupinka nespokojných poslancov hovorila o „totalitných praktikách“ šéfa strany Mariana Kotlebu.
Okamžitú reakciu voličov ĽSNS zachytil aj januárový prieskum agentúry AKO, ktorá ĽSNS namerala iba 3,8-percentné preferencie.
Miernejší prepad teraz ukazuje prieskum Focusu. Agentúra však kotlebovcom namerala najnižšie preferencie od marca 2016. Jedinou výnimkou bol exit poll počas minuloročných februárových volieb, v ktorom Focus zachytil takmer totožnú podporu extrémistov ako teraz.
V samotných voľbách dostala ĽSNS 7,97 hlasov, vďaka čomu získala sedemnásť poslancov v aktuálnom zložení parlamentu. Pri naplnení nového prieskumu by strana mala už iba dvanásť poslancov.
Pellegrinimu prešľapy neuškodili
Nové čísla hovoria aj o tom, že prvenstvo si drží strana Hlas, ktorá má 23-percentnú podporu. Strane Petra Pellegriniho tak výraznejšie neuškodila ani návšteva krajčírstva počas lockdownu či zverejnenie informácií o tom, že v roku 2019 vo funkcii premiéra letel na Silvestra vládnym špeciálom na operetu do nemeckých Drážďan.

Hlas aj po týchto informáciách poklesol len mierne, a to medzimesačne o 1,3 percenta.
Len o niekoľko desatín percent sa upravili aj preferencie druhej najsilnejšej strany SaS, ktorá má aktuálne 12,9-percentnú podporu a tiež OĽaNO, ktoré by volilo 10,4 percenta voličov.
Pre Obyčajných ľudí je však tento výsledok zároveň zastavením prepadu, ktorému čelí prakticky už od minuloročných volieb, v ktorých získalo vyše 25 percent hlasov.
Minimálne posuny oproti predošlým týždňom nastali aj pri Smere (9,2 percenta) a Sme rodina, ktoré sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti už niekoľko mesiacov.
Hnutie sa prepadlo po októbrovej autonehode šéfa strany Borisa Kollára, ktorý bol vo vládnom aute s maskérkou a bývalou finalistkou Miss Universe Miroslavou Fabušovou.
Škandál jeho nočných návštev v nemocnici v období, keď sú návštevy kvôli pandémii vo všeobecnosti zakázané, zobral strane viac než tri percentá hlasov.
Za ľudí nad čiarou
Tesne nad hranicu zvoliteľnosti sa dostala vládna strana Za ľudí, ktorá sa prepadla najmä po odchode zakladateľa a exprezidenta Andreja Kisku.
Aktuálne má zoskupenie 5,2-percentnú podporu, čo nasvedčuje jednopercentnému nárastu oproti januárovému prieskumu Focusu.
Za uplynulý mesiac sa predsedníčka strany Veronika Remišová vyhranila najmä v postoji voči ruskej vakcíne Sputnik V. Dostala sa kvôli tomu do sporu s Matovičom, keď na vláde vetovala nákup vakcíny predtým, než ju schváli Európska lieková agentúra.
Polepšilo si aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko, ktoré by vo voľbách získalo 6,7 percenta hlasov.
Zvyšné strany ako KDH, SMK či SNS by sa do parlamentu nedostali.
Dáta zbierala prieskumná agentúra od 17. do 24. februára formou osobných a video rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1018 respondentov.
Staršie prieskumy politických strán:
- Prieskum AKO: Kotlebovci zostali mimo parlamentu, SaS je stále pred OĽaNO
- Prieskum Focus: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti
- Prieskum AKO: Voľby by v decembri vyhral Hlas, SaS predbehla OĽaNO
- Prieskum Focus: SaS predbehla OĽaNO, Sme rodina je na hranici zvoliteľnosti
- Prieskum Focus: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas
- Prieskum Focus: Pokles OĽaNO potvrdil ďalší prieskum, voľby by vyhral Hlas (18. október 2020)
- Prieskum AKO: Pellegriniho Hlas predbehol OĽaNO a je prvý, výrazne rastie SaS (14. október 2020)
- Prieskum Focus: Kollárova strana má najviac percent od svojho vzniku (28. júna 2020)
- Prieskum Focus: Koaličné strany nestrácajú voličov ani počas koronakrízy (24. mája 2020)
- Prieskum Focus: OĽaNO vedie pred Smerom, Za ľudí je mimo parlamentu. (19.apríl 2020)
- Vyhralo hnutie OĽaNO, pozrite si výsledky volieb 2020
- Prieskum Focus: SNS by do parlamentu neprešla, OĽaNO je najsilnejšou opozičnou stranou. (13. február 2020)
- Prieskum AKO: OĽaNO naďalej rastie. Je druhou najsilnejšou stranou. (7. február 2020)
- Prieskum Focus: Extrémisti z ĽSNS stúpajú. Slosiarik nevylučuje ich víťazstvo (16. január 2020)
- Prieskum AKO: Kiskova strana dobieha koalíciu PS-Spolu. Voľby by vyhral Smer. (26. november 2019)
- Prieskum: Smer zvuk Gorily neohrozil, Za ľudí rastie a PS-Spolu klesá. O tom, kto zostaví vládu, by mohlo rozhodovať hnutie Sme rodina. (27. október 2019)
- Ak by sa PS/Spolu a Za ľudí spojili, dobehli by Smer. Prieskum si od Focusu nechali vypracovať strany Spolu a PS. (28. september 2019)
- Prieskum Focus: Slováci najviac dôverujú Čaputovej, predbehla Pellegriniho. Na chvoste skončil Štefan Harabin. (22. september 2019)
- Prieskum Focusu: Smer vedie, SaS po vnútorných konfliktoch mierne klesla. Druckerova strana získala 2,1%. (19. september 2019)
- Prieskum AKO: Voľby by vyhral Smer pred PS/Spolu, posilnila Kiskova strana. Most-Híd je mimo parlamentu. (5. septem

Beata
Balogová
