SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Zmenky sú podľa znalkyne antedatované (minúta po minúte)

Pokračoval súd s Kočnerom a Ruskom.

Marian Kočner.Marian Kočner. (Zdroj: TASR)

Dianie na súde s Kočnerom a Ruskom sledujeme minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minútu po minúte sme ukončili. Ďalšie informácie z prebiehajúceho procesu vám prinesieme zajtra. Ďakujeme vám za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:03 Výsluch Nouzovského skončil. V utorok dostanú obžalovaní priestor na vyjadrenie k dôkazom, ku ktorým sa doteraz nevyjadrili, pretože neboli prítomní.

17:56 Kočner sa pýta Nouzovského, či sa stretol niekedy so znaleckým záverom, že určitý podpis nemohol byť podpísaný v konkrétnom roku. "Nie, nikdy," odpovedá znalec.

17:48 "Prejavuje sa na podpis aktuálny psychický stav?," pýta sa Kočner. "Samozrejme, môže, ale nie sú na to objektívne vedecké výskumy, ktoré by to preukázali. Ak niekto niekomu hrozí násilím, môže sa to prejaviť na podpise. Nikto na to výskum nerobil," odpovedá Nouzovský.

17:30 Daniel Lipšic sa pýta Nouzovského v čom považuje písmoznalecké metódy Strakovej za chybné. Nouzovský sa k tomu jednoznačne nevyjadruje.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžem jednoznačne sporné podpisy zaradiť do časovej linky, to sa mi na tom nepáči," hovorí Nouzovský.

17:22 Nouzovský po otázkach Pavla Ruska potvrdzuje Strakovej názor, že motivácia pisateľa ovplyvňuje podpis.

17:20 Obhajcovia Marek Para a Michal Mandzák nemajú otázky. Otázku nemá ani obžalovaný Kočner.

17:18 Nouzovský tvrdí, že Marek Para mu povedal, že mu nevie zaistiť originály podpisov. Znalec tvrdí, že v Českej republike je bežné, že znalec určený súdom má k skúmaným materiálom lepší prístup než znalec pribratý stranou sporu.

"Myslím si, že analogicky je tu rovnaká situácia," tvrdí znalec.

17:10 Prokurátor Šanta sa pýta, ako Nouzovského vyhľadal obhajca Para. Nouzovský podráždene odpovedá, že sa stretli v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Šanta sa tiež pýta, ako dlho spracovával posudok. "V rozsahu skúmaniu sporného podpisu asi dve hodiny a potom preštudovaniu rozsiahleho posudku pani Strakovej, možno 20 - 30 hodín," odpovedá Nouzovský.

17:04 "Pán znalec...," začína prokurátor svoju otázku. "Hm?" vstupuje mu do toho Nouzovský. Šanta dopovie otázku, aby sa Nouzovský vyjadril k relatívnemu určeniu veku podpisu. Znalec miestami pôsobí arogantne.

17:00 Prokurátor sa pýta, ako často Nouzovský spisuje posudky na štyri strany. "Nie príliš často," priznáva Nouzovský.

16:57 Nouzovský tvrdí, že mal k dispozícii jeden originál podpisu a žiadne porovnávacie materiály.

"Ako môžete na základe takého torza spochybniť závery posudku znalkyne, ktorá mala k dispozícii takmer štyristo podpisov?," pýta sa prokurátor Ján Šanta.

SkryťVypnúť reklamu

Atmosféra v pojednávacej miestnosti je napätá. "Je to môj názor a na tom trvám," povedal Nouzovský a zas buchol do stola.

16:55 "Venujem sa písmoznalectvu od roku 1984. Áno?," hovorí Nouzovský a urobí pauzu. "Dobre," odpovie sám sebe a pokračuje vo vyjadreniach. Tvrdí, že nie je možné jednoznačne určiť, kedy boli zmenky podpísané.

"Napísal som a viedla ma k tomu moja prax, že je potrebné zachovať veľmi vysokú mieru opatrnosti v závere. Človek nie je stroj. Ja som ešte nezažil, že by niekto určil dobu vzniku podpisu jednoznačne. Možno sa mýlim, ale nezažil som to," tvrdí Nouzovský.

16:54 Nouzovský kritizuje znalkyňu Strakovú, že v posudku zmiešala výrazy z písmoznalectva a grafológie, hoci grafológia podľa neho na Slovensku ani v Česku nie je uznaná za znalecký odbor.

SkryťVypnúť reklamu

Nouzovský gestikuluje a pravidelne búcha do stola, aby tak zvýraznil svoje vyjadrenia. "Možno by jej neškodilo trochu praxe u policajtov," povedal Nouzovský o Strakovej.

Straková už skôr povedala, že u policajtov nerobila, čo považuje za svoju výhodu, pretože má nadhľad.

16:44 Na súde vypovedá znalec obhajoby Milan Nouzovský z Českej republiky.

Výpoveď znalca obhajoby Nouzovského

16:41 Výsluch písmoznalkyne Eriky Strakovej sa skončil.

16:39 Tandlich vyzdvihla podrobné znalecké skúmanie, upozornila aj na komunikáciu Kočnera a Ruska, podľa ktorej zosúladzovali svoje postupy v civilných sporoch s Markízou, hoci to nedáva žiaden zmysel, pretože Kočner a Rusko v spore stáli proti sebe - Kočner v prvom rade žaloval Ruska, až v druhom rade Markízu.

SkryťVypnúť reklamu

16:34 Znalkyňa podľa šéfky právneho oddelenia TV Markíza Lucie Tandlich došla k jasnému záveru, že obžalovaný nemohol podpísať zmenky v júnu 2000. "Podpisy obžalovaného sa podobajú na podpisy z roku 2013. Nejde o to, či sú erkové alebo ypsilonové podpisy, ale určovala to na základe konkrétnych charakteristík," hovorí.

"Obžalovaný Rusko nepoužíval podpis ako je na zmenkách v čase, keď pôsobil v TV Markíza. Ak zmenky podpísal, tak ich rozhodne nepodpísal ako štatutár TV Makríza a za ich vyplatenie je zodpovedný sám," hovorí Tandlich.

Tandlich pripomína komunikáciu medzi obhajcom Michalom Mandzákom a Kočnerom, z ktorej vyplýva snaha ovplyvniť znalkyňu Máriu Zelenkovú, ktorá neskôr kontaktovala aj vypočúvanú znalkyňu Eriku Strakovú, čo dnes potvrdila.

SkryťVypnúť reklamu

16:30 Rusko súdu opakovane predkladá vlastný výber podpisov a bez vyzvania chodí k stolu so sudcami.

„Však sa pozrite, tieto podpisy sú rovnaké,” vyhlasuje Rusko, výrazne gestikuluje, jeho vyjadrenie je miestami teatrálne.

16:19 "Je lož, že som menil podpis pri zmene statusu. Poslancov bolo 150, riaditeľ Markízy bol jeden a ten riaditeľ Markízy mal iný status ako tí poslanci...," komentuje povýšenecky Rusko.

Pridržiava sa svojho skoršieho vyjadrenia, že v rovnakom čase používal dva rôzne podpisy, pretože si to vyžiadali fanúšikovia TV Markíza, ktorí vtedy žiadali od neho podpis. "Odpozeral som podpis od svojho ocina, kde má to R," tvrdí Rusko.

"Ja mám silný pocit, že tento znalecký posudok vychádzal skôr z prania než z reality," hodnotí Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

16:17 "Nerozumiem im (pozn. výrazom v posudku), nie je nič odmerané. Sú to vágne výrazy," tvrdí Kočner.

16:10 "Znalkyňa tvrdí, že si robila pomocné merania, ale ani jedna tabuľka s pomocnými meraniami nie je v posudku," komentuje Kočner závery posudku.

"Pani znalkyňa povedala, že sa nikdy nestretla s prípadom, že by sa človek vrátil k podpisu. Jeden z takýchto podpisov bol pritom dokonca zverejnený v médiách, keď sa pán Rusko podpísal na zmenku pánovi Blaškovi v roku 2003 (ide o známu kauzu, pre ktorú Mikukláš Dzurinda stiahol Ruska z vlády, pozn. red.). Tam ju pán Rusko podpísal podpisom spred tej doby. Je to zvláštne, že pán Rusko sa začal podpisovať inak a na tak dôležitý dokument sa podpísal podpisom spred roka a pol," argumentuje Kočner.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 Výsluch znalkyne sa skončil, Kočner a Rusko dostali priestor na vyjadrenie. Súd vyhlásil krátku prestávku.

15:39 Kočner sa pýta čo je pre znalca hodnotnejšie. Či desať podpisov z jedného dňa v jednom momente, alebo desať podpisov za desať dní. "Je to veľmi hypotetická otázka," hovorí Straková.

15:31 "Je rozdiel, na aký podklad sa človek podpisuje?," pýta sa opäť Kočner. "Závisí od príležitosti. Napríklad je veľký rozdiel medzi tým, ako sa podpisujeme na poštovú doručenku a medzi podpisom napríklad na závet," hovorí Straková.

Predseda senátu sa pýta, či typ papiera ovplyvňuje podpis. "Nie je možné vylúčiť, že charakter papiera motivuje človeka, aby sa podpísal riadnejšie. Podpis je pre nás veľká záhada, je to osobná pečať pre každého. Ja každému hovorím, že by sa mal podpisovať tvarovo zložitejšie," hovorí Straková

SkryťVypnúť reklamu

"Tieto vaše slová si zoberieme k srdcu," povedal predseda senátu.

15:28 "Zotrvávam na záveroch posudku," odpovedala Straková na doplňujúcu otázku prokurátora, či aj po dnešku trvá na posudku.

15:27 Daniel Lipšic, právny zástupca TV Markíza, sa pýtal niektoré podrobnosti z hodnotenia podpisov.

15:07 "Pán obžalovaný, vy mi nediktujte, čo ja mám alebo nemám. Tieto vaše časy už skončili," hovorí prokurátor Ján Šanta obžalovanému Marianovi Kočnerovi po tom, čo ho vyzval, aby nechal znalkyňu dohovoriť a nenamietal Ruskovu otázku.

15:05 "Pomôžte obžalovanému, nech sformuluje otázku," vyzval predseda senátu Emil Klemanič obhajobu, aby poradila Ruskovi, ako sa správne pýtať znalkyne.

SkryťVypnúť reklamu

15:02 Rusko sa pýta znalkyne, či považuje za možné, aby podpisy, ktoré vznikli v jednom momente, mali rozptyl 19 stupňov.

"Ja som netvrdila, že vznikli v jednom čase. Vychádzala som z vašich vyjadrení, pán Rusko. Nikdy som netvrdila, že vznikli v jednom momente. Na jednom mieste som dokonca uviedla práve to, že si myslím, že nevznikli v jeden moment," hovorí Straková.

14:58 "Čo znamená, že ste sa pohybovali na hrane noža?," pýta sa znalkyne Rusko.

"Znamená, že nad tým neustále premýšľam. Že si to uložím do svojej vizuálnej pamäte, neustále nad tým premýšľam, dlho trvalo, kým som vyskúmala tú variabilitu, vaše podpisy sú veľmi jednoduché, čo je pre znalca niekedy väčší stres," odpovedá Straková.

SkryťVypnúť reklamu

14:56 Začína sa pýtať Pavol Rusko.

14:51 Rusko sa pripravuje na otázky a vyjadrenie, okolo sebe má pripravených už sedem kôpok papierov. Obhajoba doniesla aj vizuálne pomôcky, flipchart a whiteboard.

Znalkyňa odpovedá na otázky Pavla Ruska

14:45 Pojednávanie pokračuje, naďalej sa pýta obhajca Mandzák. Zaujímajú ho podrobnosti z posudzovania podpisov.

14:31 Bola vyhlásená krátka 10-minútová prestávka.

14:27 Výsluch trvá už štyri hodiny. Zatiaľ sa Strakovej pýtal prokurátor, obhajca Marek Para, obžalovaný Marian Kočner a momentálne obhajca Michal Mandzák.

Ešte bude priestor na otázky pre obžalovaného Pavla Ruska a právnych zástupcov TV Markíza. Potom môže nasledovať ďalšie kolo doplňujúcich otázok a následne dostanú obžalovaní priestor na záverečné vyjadrenie.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 Mandzáka zaujíma prečo znalkyňa v závere stanovila, že sporné podpisy spadajú do obdobia po roku 2013 v "písmovom obraze aj variabilite".

„Evokovali mi konštrukčnými prvkami iný písmový obraz, ako iné, ktoré boli mäkšie, neboli také napäté," hovorí Straková.

13:58 Obhajca Mandzák sa znalkyne pýta, odkiaľ vyšetrovateľ zabezpečil originály porovnávacích podpisov. "To ja neviem," odpovedala Strakovová.

Mandzák vzápätí navrhol, aby sa prečítala listina zo spisu. Senát to povolil. Z listu vyplýva, že porovnávacie materiály predkladala aj samotná Markíza a podľa listu išlo o kópie, nie originály. Straková tvrdí, že videla a skúmala originály.

13:53 V pojednávacej miestnosti je naďalej napätá atmosféra. Mandzák sa začal pýtať na digitálny podpis, ktorý Rusko urobil pri vybavovaní občianskeho preukazu (digitálny podpis - podpis, ktorý občan urobí stylusom na tablet na policajnom oddelení dokladov).

SkryťVypnúť reklamu

Predseda senátu Klemanič aj prokurátor Šanta sa pýtajú, prečo sa rieši digitálny podpis, keď ide o jeden z takmer štyristo podpisov, ktorý znalkyňa skúmala.

13:48 Mandzák sa pýta znalkyne, kto stanovil pri zadaní, čo je sporný materiál (podpisy na zmenkách). "Vyšetrovateľ," odpovedá Straková.

"Môže si znalec sám stanoviť porovnávací materiál?," zaujíma sa Mandzák. Otázka nie je zrozumiteľná, v pojednávacej miestnosti je momentálne chaos, lebo právnici TV Markíza otázky obhajoby namietajú a nie je vôbec jasné, na čo sa Mandzák pýta.

13:42 "Je zdravotný stav pisateľa relevantný pre skúmanie," pýta sa Mandzák. "Áno," odpovedá Straková. Mandzák sa ďalej pýta znalkyne, či žiadala podklady k Ruskovmu zdravotnému stavu.

SkryťVypnúť reklamu

"Prečítala som si opakovane zápisnice k tomu, ako podľa pána Ruska vznikli podpisy. Nemala som žiaden dôvod, aby som žiadala zdravotný záznam. V tom čase išlo o mladého človeka. Nič v zápisniciach nenaznačuje, že by mal podlomené zdravie alebo nejakú diagnózu, ktorá by ovplyvňovala motorický prejav pisateľa. Nemala som dôvod žiadať si ich," povedala Straková.

13:40 Začína sa pýtať Kočnerov obhajca Michal Mandzák. Zaujíma ho napríklad, ktoré konkrétne známky na podpisoch boli zámerne upravované.

Mandzák naráža na skoršiu výpoveď Strakovej, ktorá povedala, že v prípade troch zo štyroch podpisov na zmenkách identifikovala snahu Ruska odlíšiť svoj podpis.

Strakovú vypočúva obhajca Mandzák

13:34 "Boli to jednoznačne podpisy vyhotovené Pavlom Ruskom," odpovedala Straková na Kočnerovu otázku, či boli zmenky sfalšované.

Celá kauza pritom stojí na tom, že zmenky boli antedatované, nikto nespochybňuje, že ich podpísal Pavol Rusko, ale podľa obžaloby až niekedy v roku 2015 alebo 2016, keď už nebol oprávnený podpisovať za televíziu Markíza.

13:31 "Koľko podpisov pána Ruska z roku 2014 ste mali k dispozícii?," pýta sa Kočner. "Šesť," odpovedala Straková.

Kočner sa pýta aj koľko ich bolo z roku 2015. "41," odpovedá Straková. Z roku 2016 ich mala opäť šesť.

13:21 Pojednávanie pokračuje, Marian Kočner sa vypytuje na kategorizáciu písmoznalcov (kódové označenie znaleckých odborov).

12:03 Kočner má ešte šesť otázok, ale súd pojednávanie prerušil na obednú prestávku. Pokračovať bude o 13:15 hod.

11:49 Kočnera zaujíma kde prebehla syntéza. "Iba vo vašej hlave?" pýta sa znalkyne. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že nemala kde inde prebehnúť, iba v hlave.

"Nemáme metódy počítačovej analýzy, nemáme štatistické metódy," hovorí Straková.

Predseda senátu Emil Klemanič napomenul Kočnera, aby sa pýtal k posudku a aby otázky nepoužíval na to, aby vyjadroval svoje názory a úvahy o správnosti či nesprávnosti posudku, na to bude mať Kočner priestor v záverečnom vyjadrení.

"Ale už stačilo! Vašich posledných päť otázok je akoby polohodnotenie. Nebudeme tu písmoznalectvo rozoberať ako vedu," povedal Klemanič Kočnerovi.

11:40 "Čo ste konzultovali v tejto záležitosti s kolegami zo zahraničia?", pýta sa Kočner. "Všeobecné zákonitosti a možnosti dokazovania časovej následnosti podpisu a motivácia podpisu. Boli to len základné východiská, nikomu som nič neprezentovala," hovorí Straková.

Kočnera zaujíma, či ide o otázky, na ktoré odpovede sa nenachádzajú v bežnej literatúre. "Alebo sa nachádzajú iba okrajovo alebo sa nachádzajú, ale ja o nej (literatúre) nemám prehľad," hovorí Straková.

Kočner sa pýta ako komunikovali. "Stretli sme sa," odpovedá znalkyňa. "Existuje záznam z konzultácie?", pýta sa Kočner. "Možno moje rukou napísané poznámky, ale oficiálne záznamy nie," hovorí Straková.

Kočner ju vyzval, aby prezradila ich mená. Straková to odmietla a vysvetlila, že ich nechce do tohto prípadu zaťahovať. Viete po maďarsky? pýta sa Kočner. "Áno."

11:34 Kočner sa znalkyne pýta, či je možné ak človek zmení svoj podpis a začne ho používať, môže sa vrátiť k pôvodnému podpisu. "S tým som sa ešte nestretla. Aj keď sa vydatá žena rozvedie a začne sa opäť podpisovať menom za slobodna, tak sa nevráti k pôvodnému podpisu," tvrdí Straková.

11:27 Po obhajcovi Parovi sa začína pýtať obžalovaný Marian Kočner. Pýta sa podrobnosti na to, ako Straková určila, že Rusko zmenil podpisy dvakrát.

"Ak predtým používal iný podpis a potom zmenil podpisový vzor, tak vidím, čo vidím, nešpekulovala som," vysvetlila Straková ako skúmala zmeny podpisov. Zmeny Ruskovho podpisu zistila v roku 1993 a v roku 2002.

Po vysvetlení sa Kočner pýta, podobne ako jeho obhajca Para, na jednu z 389 listín, pri ktorej si Straková pomýlila kópiu a originál.

Kočner sa tiež pýta, či znalkyňa mala záznamy zo SHMÚ o dobovom počasí, ktoré bolo pri vyhotovení jednotlivých podpisov.

Znalkyňa odpovedá na otázky Kočnera

11:23 Rusko podľa znalkyne najprv podpísal jednu zmenku a pri zvyšných si už dával pozor, aby sa podpisy podobali na jeho iné podpisy.

"Najprv zrejme podpísal zmenku, kde na konci ťahu neboli pridané konštrukcie a potom bol pán Rusko možno niekým upozornený, že sa majú tie podpisy podobať na tie staršie podpisy. To je moja konštrukcia, nemusí to tak byť," vraví Straková.

11:07 "Napísali ste v posudku, že neexistuje jednotná metóda skúmania k určeniu dátumu zhotovenia podpisu", hovorí Para a pýta sa, z akých zdrojov znalkyňa vychádzala.

"Mala som maďarské Justičné revue, kde boli uzatvorené podobné prípady. Bol tam spomenutý prípad kriminalistického experta, ktorý spomenul ďalší zdroj, ktorý som si vyhľadala ďalej," hovorí Straková.

10:58 Para sa pýta, čo je to "pisárske optimum". Znalkyňa Straková vysvetľuje, že je to vlastne školská norma, podľa ktorej sa učíme písať.

Obhajcu tiež zaujíma, čo je "druhovo porovnateľný" podpis. Straková vysvetľuje, že to už vysvetlila, ale pokojným hlasom opäť podrobne vysvetľuje, že druhovo porovnateľné sú napríklad tlačené písmo s tlačeným písmom, kurzívové písmo s kurzívovým a podobne. Opakuje, že nie je možné porovnávať napríklad podpis s parafou (podpisovou značkou, resp. šifrou).

10:53 Znalkyňa si pomýlila jeden z 389 skúmaných dokumentov, myslela si, že je to originál, ale v skutočnosti to bola kópia. Išlo o Ruskov sľub poslanca z archívu Národnej rady. Straková sa za to dnes viackrát ospravedlnila a vysvetlila, že tento omyl bol spôsobený špecifickým typom papiera.

"Stalo sa, je mi to ľúto," opakuje aj teraz Straková. Zdôraznila, že z pohľadu písmoznalectva je irelevantné, či je dokument originál alebo kópia, to je úlohou grafickej diagnostiky povedať, čo je čo.

Denník SME túto príhodu zo skoršej výpovede Strakovej vysvetľuje, pretože sa obhajca Para opakovane pýta na tento jeden z 389 skúmaných dokumentov.

10:46 Začína sa pýtať obhajca Marek Para. Žiada od Strakovej, aby vysvetlila, čo je "znalecká syntéza". "Mala som na mysli to, že som podrobne analyzovala jednotlivé podpisy, jednotlivé rukopisné znaky a v rámci syntézy som zostavovala tabuľky výskytu jednotlivých znakov," odpovedá Straková.

Obhajca sa pýta aj na odbornú literatúru, s ktorou znalkyňa pracovala. "Analýza a syntéza sú bežne spomínané znalecké metódy," hovorí Straková.

Para sa pýta, prečo tabuľky nie sú súčasťou posudku. "Ide o moje pracovné postupy, nie je to diplomová práca. Pri posudku sa vychádza z toho, že znalec má určité skúsenosti a prax. Preto sa napríklad neuvádza úplný zoznam použitej literatúry. Ani neviem povedať, kde som čo čítala, čo aplikujem, mám celú knižnicu," hovorí Straková.

10:42 Flipchart a whiteboard, ktoré má znalkyňa za sebou, si nedoniesla ona, ale ide o vizuálne pomôcky obhajoby.

Znalkyňu vypočúva obhajca Para

10:37 Hlavné pojednávanie pokračuje. Prokurátor sa pýta, koľkokrát sa zmenil podpis Pavla Ruska. Znalkyňa odpovedá, že dvakrát. Dôležitá pre toto znalecké dokazovanie bola zmena podpisu z októbra 2002.

10:19 Na súde vyhlásili krátku prestávku.

9:57 Prokurátor sa pýta, či Zelenkovej telefonáty ovplyvnili závery jej posudku. "Určite nie. Zablokovala som si ju v telefóne," hovorí Straková.

"Pociťovala som to ako niečo, čo ma irituje a bála som sa, že ma to bude vyrušovať pri práci. Tak som niekoho prvýkrát zablokovala v telefóne. Vnímala som to ako také trošku manipulatívne," vypovedá Straková.

Znalkyňa tiež hovorí, že absolútnu väčšinu porovnávacích materiálov dostala v origináloch.

9:54 Straková po otázkach prokurátora priznala, že jej volala písmoznalkyňa Mária Zelenková, ktorú si v konaní najprv objednala TV Markíza, Zelenková dodala predbežné vyjadrenie, ale posudok už nie.

Komunikácia medzi Marianom Kočnerom a jeho obhajcom Michal Mandzákom cez aplikáciu WhatsApp naznačuje podozrenie z ovplyvňovania Zelenkovej práce.

"Vycítila som z tohto telefonátu, že záver môjho posudku by mal byť taký všeobecný, bez jednoznačného nálezu," reprodukuje ich debatu Straková.

9:51 Straková hovorí, že znalkyňou je 20 rokov, ale celú 40-ročnú profesionálnu kariéru sa venuje písaniu. Študovala metodiku písania. Vyratúva profesionálne pedagogické a vedecké skúsenosti s písmom.

Písmoznalkyňa hovorí, že ročne urobí asi 60 znaleckých posudkov.

9:46 "Po tom všetkom, čo som zistila, som si istá, že tie podpisy vznikli po roku 2013," odpovedala znalkyňa Straková na otázku prokurátora Šantu, nech vyjadrí pravdepodobnosť svojich záverov.

Písmoznalkyňa hovorí, že štandardom pri porovnávaní a analýze podpisov je 20 porovnávacích podpisov. Už skôr povedala, že analyzovala 389 podpisov.

"Určite to pre znalca prináša širšie identifikačné pole. Neskúmali sme iba pravosť podpisov, ale časovú väzbu podpisov," hovorí.

9:44 Znalkyňa Straková hovorí, že mala 389 porovnávacích podpisov. "Keď som sa rozprávala aj s kolegami zo zahraničia, tak si nikto nepamätal, že by bola niekedy v minulosti taká veľká porovnávacia vzorka. Tá bola naozaj úctyhodná," hovorí.

Povedala, že Ruskove podpisy na zmenkách, ktoré boli údajne podpísané v roku 2000, sú v skutočnosti najskôr z roku 2013. "Nemohli byť vyhotovené v roku 2000 a myslím si, že boli vyhotovené po roku 2013," povedala Straková.

9:37 Práca na tomto prípade nebola podľa znalkyne jednoduchá, skúmanie podpisov trvalo dlho, musela si naštudovať veľa starej aj novej literatúry a výskumy. "Veľa mi to dalo," hovorí Straková o raste svojej odbornosti.

Ruskove podpisy sú podľa Strakovej veľmi jednoduché a obsahujú veľmi málo hodnotných identifikačných znakov.

9:31 Straková vysvetľuje uhly sklonu Ruskovho podpisu a ich vývoj. Vysvetľuje tiež základy písmoznalectva s odvolaním sa na českého experta Roberta Saudeka, ktorého literatúra je celosvetovo široko citovaná.

9:27 Straková vysvetľuje, že parafy (podpisové značky) je možné porovnávať iba s parafami, nie s podpismi, podpisy je zas možné porovnávať iba s podpismi. Naďalej pritom vysvetľuje základy písmoznalectva, vývoja charakteristických čŕt písma a podpisov a podobne.

9:15 Straková vysvetľuje základy písmoznalectva. Hovorí, že každé písmo je jedinečné. Pripodobňuje písmo k chôdzi, ktorú má tiež každý človek jedinečnú.

"Písmo nevznikne iba tak, ale vzniká ako dôsledok určitého stereotypu. Písmo je individuálne identifikovateľné od 13. až 15. roku človeka. Odvtedy je možné identifikovať charakteristické črty písma," tvrdí Straková.

"Podpis sa individualizuje neskôr v puberte. Dlhodobo ho nacvičuje, kým sa mu začne páčiť. Dosiahnutím osobnostnej zrelosti sa stáva podpis individuálne identifikovateľný," dodáva.

9:08 Na pojednávaní je medzi verejnosťou prítomný aj zástupca spoločnosti CME, vlastníka televízie Makríza. Má pri sebe dvoch tlmočníkov.

9:07 Na mieste pre svedkov už sedí písmoznalkyňa Erika Straková, za sebou má pripravený flipchart (tabuľu s veľkým papierom na písanie, resp. kreslenie). Výsluch Strakovej vedie prokurátor Ján Šanta.

Pavol Rusko sedí na lavici obžalovaných, má okolo seba rozložené rôzne dokumenty so svojimi podpismi.

9:06 Na pojednávaní je prítomný aj Marian Kočner, do pojednávacej miestnosti ho eskortovali krátko pred začiatkom pojednávania.

9:03 Verejnosť pustili do pojednávacej miestnosti. Pavol Rusko je prítomný. Nebolo jasné, či príde, pretože dnes bude vypovedať kľúčová písmoznalkyňa a naposledy jej výsluch preložili pre Ruskove zdravotné problémy.

6:30 V pondelok 10. februára pokračuje hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom, ktorí sú obžalovaní za falšovanie zmeniek a marenie spravodlivosti.

Súvisiaci článok Proces sa blíži ku koncu a znalci potvrdzujú antedatovanie Čítajte 

Vypovedať prídu poslední dvaja predvolaní znalci. Písmoznalkyňa Erika Straková skúmala stovky podpisov Pavla Ruska a povedala, že na zmenkách údajne z roku 2000 nie je vtedajší Ruskov podpis. Na zmenkách je jeho podpis, ktorý používal až v roku 2016.

Znalec z Českej republiky Milan Nouzovský dával vyjadrenie pre obhajobu a na jej žiadosť bude aj vypovedať. Podrobnosti o jeho posudku nie sú známe, pretože ide iba o krátky niekoľkostranový posudok.

Po výpovediach znalcov dostanú Kočner a Rusko priestor, aby sa vyjadrili k dôkazom, ku ktorým sa doteraz nevyjadrili (napr. pre neprítomnosť na pojednávaní).

Je možné, že tento týždeň súd uzatvorí dokazovanie. Potom účastníci konania dostanú priestor na záverečné reči a súd následne vynesie rozsudok.

Doterajší priebeh pojednávania

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňoval.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz (originál sa doteraz neobjavil).
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a správy audítorov z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie.
 • Šanta predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom z aplikácie Threema, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom z aplikácie Threema.
 • Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala.
 • Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel.
 • Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami.
 • Po Ťapákovej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Peter Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala.
 • Vypovedať prišiel aj Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek.
 • Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky.
 • Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha.
 • Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval.
 • Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel.
 • Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považoval za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
 • V pondelok 2. decembra (minúta po minúte z 15. dňa) opäť mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko bol naďalej na PN-ke a oznámil hospitalizáciu a nedal súhlas na vykonanie znaleckého dokazovania v neprítomnosti. Čítali sa preto iba listinné dôkazy ku kauze Gamatex.
 • Napriek pochybnostiam o kvalite tlmočenia, prečítala sa aj výpoveď bývalého viceprezidenta CME Frederica T. Klinkhammera, ktorý existenciu zmeniek poprel.
 • V utorok 3. decembra (minúta po minúte zo 16. dňa) Rusko nastúpil do nemocnice. Vypovedal svedok Pavol Varga, ktorý chvíľku pôsobil vo firme Gamatex.
 • Potvrdil Kočnerovu verziu, že o kúpu TV Markíza sa koncom 90. rokov zaujímal podnikateľ Marián Kolník z nadnárodnej cementárenskej firmy Lafarge, no zároveň potvrdil, že nakoniec sa nenašiel nikto, kto by Kočnerovi zaplatil za firmu Gamatex 350 miliónov korún.
 • Obhajoba sa výpoveďou Vargu snažila ukázať, že je logické, keď Rusko v roku 2000 vystavil štyri zmenky na 500 miliónov korún, pretože v tom čase podobné sumy ponúkali za televíziu iní záujemcovia. To z Vargovej výpovede nevyplýva.
 • Okrem toho vypovedal svedok Ivan Beňačka, niekdajší úradník ministerstva privatizácie, ktorý bol v minulosti súdený za vydieranie Kočnera. Celý čas troloval obhajobu, keď na jej otázky neustále odpovedal, že si na udalosti z 90. rokov nepamätá a na otázky prokurátora a právnych zástupcov TV Markíza potom odpovedal.
 • Ani v stredu 4. decembra (minúta po minúte zo 17. dňa, zhrnutie 17. dňa) nebol prítomný Pavol Rusko. Vypovedala bývalá manželka advokáta Ernesta Valka Oľga, ktorá povedala, že Valko vnímal Kočnera negatívne a nevie o tom, že by spolupracoval na urovnaní sporu o TV Markízu ako to tvrdia Kočner s Ruskom (tvrdia, že práve Valko mal prísť so zmenkami ako riešením celého prípadu).
 • „Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela ako niekoho, kto im radil a pripravil toto. Vyrušilo ma to, pretože Ernest by zákon neporušoval,“ hovorila Valková.
 • V 17. deň bolo kľúčové čítanie znaleckých posudkov z písmoznalectva a expertných vyjadrení k datovaniu veku atramentu. Obhajoba namietala, že posudky sa čítajú ako listinný dôkaz, nie ako znalecký posudok. Znamená to, že súd nepredvolal znalcov, aby boli k posudkom vypočutí. Posudky potvrdzujú, že zmenky neboli podpísané v roku 2000.
 • V pondelok 16. decembra sa vôbec prvýkrát stretli obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner v jednej pojednávacej miestnosti (minúta po minúte z 18. dňa). Nevydržalo to ani hodinu, Rusko náhle odišiel pre bolesti chrbtice a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.
 • V 18. deň sa čítali listinné dôkazy, ktoré súviseli s kauzou Gamatex. Čítali sa aj dokumenty, ktoré už predtým čítal prokurátor Ján Šanta, ale obhajobe nevyhovovalo, že iba niektoré časti dokumentov, tak ich sama čítala celé. Súd dovolil prečítať aj dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom, ktorý vytiahol dáta z Kočnerových iPhonov. Kočner namietal, že tím vznikol pre vyšetrovanie väzieb na taliansku mafiu, nie pre vyšetrovanie Kočnera.
 • Ani v utorok 17. decembra (minúta po minúte z 19. dňa) nebol Rusko prítomný, prečítala sa komunikácia medzi Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom, ktorá naznačuje možné ovplyvňovanie znalkyne Evy Zelenkovej. Medzi obžalobou a obhajobou vzniklo niekoľko sporov o čítanie listín.
 • V stredu 8. januára 2020 (minúta po minúte z 20. dňa) nebol prítomný Kočner. Na súd neprišiel znalec obhajoby Gerald LaPorte, pretože je Američan a USA Kočnera sankcionovali podľa tzv. Magnitského zákona - sankcia bráni tomu, aby Kočnerovi pomáhali akýkoľvek Američania alebo americké spoločnosti.
 • Súd pripustil ako dôkaz televíznu nahrávku Ernesta Valka, na ktorej popiera spoluprácu s Kočnerom alebo Ruskovou bývalou obchodnou partnerkou Sylviou Volzovou.
 • Na súde v 20. deň hlavného pojednávania vypovedala aj prvá znalkyňa, vylúčila technické falšovanie zmeniek a povedala, že falšovanie zmeniek je možné preukázať iba chemickou analýzou, ale na to je už neskoro (pretože je to možné urobiť iba do dvoch rokov od podpisu dokumentu a obžaloba predpokladá, že Kočner s Ruskom sfalšovali zmenky niekedy v roku 2015 alebo 2016) alebo písmoznaleckým skúmaním podpisov.
 • Pojednávanie následne pokračovalo 28. januára (minúta po minúte z 21. dňa, zhrnutie 21. dňa), kedy vypovedali na súde ďalší znalci.
 • Znalkyňa Barbora Geistová Čakovská z Kriminalistického a expertízneho ústavu povedala, že prinajmenšom dva zo štyroch sporných podpisov Kočnera na zmenkách sú antedatované.
 • Znalkyňa Lenka Balkovičová potvrdila, že Kočnerove firmy o zmenkách vôbec neúčtovali, hoci mali a zmienka o zmenkách sa objavuje iba v účtovných záznamoch, ktoré sa dajú spätne meniť. V takých, ktoré sa meniť nedajú, sa informácia o zmenkách neobjavuje.
 • Ďalšia znalkyňa Tatian Dugovičová tiež z Kriminalistického a expertízneho ústavu potvrdila, že na chemickú analýzu atramentu na zmenkách je už neskoro, pretože vek atramentu je možné skúmať iba dva roky po jeho nanesení.
 • Pavol Rusko sa začal vyjadrovať k dôkazom, ktoré boli vykonané v jeho neprítomnosti.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 463
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 244
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 098
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 975
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 015
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 787
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 773
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 081
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Hlasu Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico.

Zo štyroch scenárov trčí ako pravdepodobný pre Hlas len jeden.


a 1 ďalší 13m
Ivan Mikloš.

Pochybujem, že sa dočkáme reforiem školstva a zdravotníctva, tvrdí Ivan Mikloš.


2 h
Víťazom predčasných parlamentných volieb sa stala strana Smer.

Voľby dopadli zle, jednoducho musíme nájsť cestu von.


4 h
Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta.


a 8 ďalší 13 h

Sportnet

HC Slovan Bratislava - HK Dukla Trenčín: ONLINE prenos zo zápasu 6. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 6. kola Tipos extraligy: HC Slovan Bratislava - HK Dukla Trenčín.


Sportnet 3 h
Štart 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

Rekordný čas trate považuje organizátor Branislav Koniar za odmenu.


TASR 1 h
HC 19 Humenné - HK Spišská Nová Ves: ONLINE prenos zo zápasu 6. kola Tipos extraligy.

Nellis strelill hetrik v tretej tretine.


Sportnet 26m
Futbalisti KFC Komárno.

Petržalka uspela na domácom ihrisku.


Sportnet a 1 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu