SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Súd o vine a treste Kočnera s Ruskom rozhodne o dva týždne (minúta po minúte)

Prokurátor žiada pre Ruska s Kočnerom dvadsaťročné väzenie.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Kočnerom a Ruskom v kauze zmenky sme sledovali minútu po minúte:

18:53 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

18:52 Hlavné pojednávanie sa skončilo.

18:51 Organizačná porada skončila. "Súd hlavné pojednávanie odročuje za účelom udelenia posledného slova obžalovaným na 27. februára o 9.00 hod v Justičnej akadémii," povedal predseda senátu Emil Klemanič.

18:39 Súd prerušil hlavné pojednávanie na 10-minút. Ide pravdepodobne iba o organizačnú poradu, nie záverečnú poradu pred rozhodnutím.

Záverečná reč Mariana Kočnera

18:38 Kočner ukončil záverečnú reč.

18:36 "Žiadnym dôkazom nebolo preukázané, že zmenky neboli podpísané v roku 2000," hovorí Kočner. Pravdepodobne sa už blíži ku koncu svojej záverečnej reči.

18:34 "Som rád, že sme online, nech si každý urobí názor," hovorí Kočner.

18:31 "Možno je to tým, že v tej väzbe upadá možnosť chápania, ale ja som fakt pani znalkyni Strakovej nerozumel," hovorí Kočner o kľúčovom písmoznaleckom posudku.

SkryťVypnúť reklamu

18:29 "Ja mu hovorím magnetický zoznam. Kočner sa tam dostal, lebo porušoval ľudské práva. Ale nepovedia kedy, čím a komu. Američania nemusia vysvetľovať nikdy nič nikomu," hovorí Kočner.

Práca médií je len nátlak na moju osobu, aby som ustúpil. Nemám kde ustúpiť, lebo som nič nefalšoval.

Marian Kočner

18:28 Kočner začína hovoriť o americkom sprisahaní proti nemu a Ruskovi.

"Je zaujímavé, že až keď súd povolil vypočuť znalca LaPorteho, tak ma zaradili na Magnitského zoznam. Dôvodom je porušovanie ľudských práv. Môžete o mne hovoriť čokoľvek, ale že ja porušujem ľudské práva? Koho ľudské práva som porušil?" pýta sa Kočner.

USA zaradili Kočnera na zoznam pre podozrenie z objednávky vraždy Jána Kuciaka, sledovania novinárov a vyhrážanie sa Kuciakovi.

18:26 Kočner tvrdí, že práca médií je "len nátlak na moju osobu, aby som ustúpil. Nemám kde ustúpiť, lebo som nič nefalšoval".

SkryťVypnúť reklamu

18:22 "Prečo by nejaký pracovník informačnej služby mal vedieť o nejakých zmenkách? Však by som išiel sám proti sebe. My sme o tých zmenkách nikomu nepovedali, to bol zámer," reaguje Kočner na výpoveď Petra Tótha, že Kočner ho žiadal o vyrobeného svedka z prostredia SIS za 300-tisíc eur.

18:15 "Tie zmenky sa nikdy nikde nemali objaviť, pretože ruskí bratia by si prišli pre svoje," hovorí o podsvetí.

18:13 Kočner sa bráni, že o hodnote predaja podielu Milana Fiľa a Jána Kováčika sa dozvedel už v roku 2007, keď podiel predali.

"Bola to všeobecne známa informácia, bolo povedané, že okolo dvoch miliárd. Prečo som sa vtedy nestretol s Ruskom a neurobili sme zmenky so splatnosťou 2007 alebo 2008? Pretože zmenky boli vypísané tak, ako boli vypísané, nedalo sa s nimi nič robiť," hovorí Kočner.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti, súd ju vylúčil (minúta po minúte) Čítajte 

Reaguje tak na tvrdenie prokurátora, že zmenky si s Ruskom vymysleli zo závisti Fiľovi a Kováčikovi, že dostali za Markízu 2000 miliónov (dve miliardy) a Kočner len 80 miliónov a Rusko o peniaze z predaja prišiel.

18:05 "Pani znalkyňa sa priznala, že za sedem rokov urobila dva znalecké posudky. Je to obrovská súhra náhod, že vyšetrovateľ oslovil znalkyňu, ktorá sedem rokov neurobila žiaden posudok," hovorí Kočner o znalkyni z oblasti ekonómie, ktorá potvrdila, že zmenky mali byť účtované, ale neboli.

"Viackrát sa pomýlila a naprávala to až po otázkach," tvrdí Kočner.

17:58 Kočner pripomína rozpornú výpoveď Jána Kováčika, bývalého spolumajiteľa TV Markíza. Kováčik najprv pred policajtmi tvrdil, že Rusko mu o nejakých zmenkách povedal, na súde vypovedal, že nie.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko si však bežne požičiaval peniaze na zmenky a Kováčik nevedel spresniť, o akých zmenkách mu vraj Rusko hovoril. Kováčik iba povedal, že je to jeho osobný dlh a netýka sa Markízy.

17:43 "Svedkovia, ktorí o zmenkách nevedeli nič. Boli to svedkovia, kde bolo od začiatku jasné, že o nich nič vedieť nemôžu. Václav Mika, pani Ťapáková, pán Repčík. Prečo by o nich mali vedieť? Veď taká bola naša dohoda s Ruskom, že tomu nikomu nepovieme," hovorí Kočner.

"Je to vec medzi našimi štyrmi očami. Prečo by som to mal ja niekde rozprávať? Aby ma nejaký Specnaz uniesol?" reční Kočner.

17:36 Kočner hovorí, že licencia TV Markíza bola ohrozená. Kritizuje, že opäť on a jeho rodina čelia mediálnemu teroru.

17:32 "Som rád, že je táto moja záverečná reč ide naživo. Škoda, že ostatné pojednávania nešli, pretože to vyzeralo tak, že ja som bol na inom pojednávaní ako novinári, ktorí o tom písali," kritizuje novinárov.

SkryťVypnúť reklamu

17:27 Kočner dal súhlas na zvukový prenos.

17:25 Pojednávanie pokračuje. Prejav ide mať Marian Kočner.

Záverečná reč Pavla Ruska

17:09 Rusko dokončil záverečnú reč. Vyhlásili 10-minútovú prestávku. Následne bude mať prejav Kočner.

17:08 Rusko naznačuje, že senát sa bojí slobodne rozhodnúť, lebo proces je ostro sledovaný. Hovorí, že sudcom ide "hlavou mediálny lynč".

"Myslíte si, že na Slovensku sú zástupcovia ruských tajných služieb? Keď sú tu Rusi, tak Američania tu nie sú? A čo asi robia tí Američania, keď najväčšej vlajkovej lodi ich štátu hrozí, že bude platiť 70 miliónov eur?" reční Rusko. Opäť prednáša verziu o americkom sprisahaní proti Kočnerovi a nemu.

17:03 Rusko naďalej prednáša záverečnú reč, niektoré tvrdenia prednáša už opakovane.

SkryťVypnúť reklamu

16:52 Rusko sa teraz dostal k spochybňovaniu znaleckých posudkov. Ukazuje hárky so svojimi podpismi, ktoré sa podľa neho podobajú jeden na druhý.

16:43 Keď som jej dala rozhovor (Nine Sobotovičovej), tak zmenky boli polroka na súde. Čakali sme, čo urobí Markíza, či sa ozve. Prečo by som to vykvákal cez Sobotovičovú?" pýta sa Rusko.

Opäť hovorí štýlom, akoby Rusko s Kočnerom boli na jednej strane sporu. V skutočnosti stáli v civilnom spore proti sebe.

Kočner žaloval v prvom rade Ruska o vyplatenie zmeniek, Markízu žaloval až v druhom rade ako ručiteľa.

Rusko sa proti prvému rozsudku na 8,3 milióna eur ani neodvolal a preto by mal zmenku zaplatiť (odvolala sa iba Markíza). Vo všeobecnosti sa predpokladá, že Rusko je nemajetný.

"Považujem to za nezákonný dôkaz, manipulovaný," opakuje Rusko názor na Threemu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kočner chcel ovládnuť Markízu. Čo s Ruskom hovorili v čase, kým verejnosť uvidela zmenky Čítajte 

16:41 "Nedal som to tam preto, lebo tam chýbalo strašne veľa vecí a preto, aby sa o tom nikto nedozvedel. Na to, že som to tam nedal, sú svedkovia, ktorých ste žiaľ nepredvolali," vysvetľuje Rusko o nezaúčtovaní ručenia zmeniek.

16:34 Rusko reční zdĺhavo a farbisto o kauze Gamatex, opakuje vysvetlenie, prečo zmenky podpísal. Pojednávať sa môže až do 20.00 hod., ale nie jasné, či to má senát v pláne.

Po tom, čo Rusko ukončí prejav, bude rečniť ešte Marian Kočner. Nakoniec dostanú obaja priestor na tzv. záverečné slovo.

Senát sa následne odoberie na záverečnú poradu. Nie je jasné, či to bude dnes alebo bude pojednávanie prerušené a senát nariadi nové termíny pojednávania.

16:30 Pavol Rusko naďalej reční o ohrození licencie TV Markíza.

SkryťVypnúť reklamu

16:22 Rusko začína rozprávať príbeh o podsvetí a o tom, ako sa chcel Peter Steinhübel údajne dostať do súkromnej televízie VTV.

Rusko tvrdí, že na základe precedensu z prípadu VTV (išlo o to, že licencia VTV bola získaná na základe exekúcie podniku) bola licencia TV Markíza ohrozená.

16:15 "Okradli ma tí, ktorí ma okradnúť nemali," hovorí Rusko.

Hovorí o výplate peňazí za predaj televízie. Rusko tvrdí, že bývalý viceprezident CME Frederic T. Klinkhammer o zmenkách vedel. Vo výpovedi to poprel.

16:01 "Vtedy sa to tak robilo. To, že to nebolo v účtovníctve, nič nedokazuje," opakuje Rusko stanovisko, ktoré na súde predniesol už vlani v lete. "Čo sú to za nezmysly?!"

15:54 "Každý náš svedok je lúzer, niktoš, nič nevie. Obžaloba vie všetko, my nevieme nič," pohŕdavo reční Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa zmenky v roku 2016 neobjavili na súde, nikdy by som nebol obvinený z objednávky vraždy Silvie Volzovej, nebol by obvinený Marian Kočner z objednávky vraždy a Ján Kuciak by možno žil.

Pavol Rusko

15:48 Rusko pokračuje v šírení konšpirácii o americkom sprisahaní, naznačuje, že s kauzou zmenky súvisí aj vražda Jána Kuciaka.

"Keby sa zmenky v roku 2016 neobjavili na súde, nikdy by som nebol obvinený z objednávky vraždy Silvie Volzovej, nebol by obvinený Marian Kočner z objednávky vraždy a Ján Kuciak by možno žil. Som o tom hlboko presvedčený," vyhlásil Rusko.

15:41 "Mohol by som sa oplatiť rovnakou kartou, ale ja som silný," hovorí Rusko a kritizuje obžalobu, že ho osočovala.

15:41 Prestávka skončila, záverečnú reč ide predniesť Pavol Rusko.

Záverečná reč obhajcu Michala Mandzáka

15:25 Michal Mandzák ukončil záverečnú reč a súd vyhlásil krátku prestávku.

15:20 Mandzák tvrdí, že licencia Markízy bola ohrozená. "Prečo si dala (licenčná rada) opakovane robiť právne stanoviská, keď to bolo také jednoznačné?" pýta sa Mandzák rečnícky.

SkryťVypnúť reklamu

15:18 "Jej posudok je nepreskúmateľný. Základnou zásadou je pritom preskúmateľnosť znaleckého posudku," kritizuje Mandzák znalecký posudok Eriky Strakovej.

15:12 Rusko má pred sebou prinajmenšom štyri kôpky s dokumentmi, ďalšiu má na aktovke po svojej pravici.

Počas záverečných rečí prokurátorov a splnomocnencov Markízy si robil poznámky.

15:11 Mandzák napáda súd, že selektívne pristupoval k vykonávaniu dôkazov, uprednostňoval dôkazy obžaloby pred obhajobou.

"Neviem si to vysvetliť," hovorí.

15:06 Mandzák hovorí, že sa chce sústrediť na postup podľa § 276 Trestného poriadku - ide o postup, kedy súd po záverečných rečiach rozhodne o doplnení dokazovania a predvolá ďalších svedkov.

Mandzák preto v záverečnej reči ide podrobnejšie odôvodniť, koho chcú ešte predvolať a prečo.

SkryťVypnúť reklamu

15:04 Záverečnú reč teraz prednáša Kočnerov obhajca Michal Mandzák.

Záverečná reč obhajcu Mareka Paru

15:02 "Som presvedčený, že nebola preukázaná vina mojich mandantov, a preto ich navrhujem oslobodiť," hovorí Para.

Para ukončil záverečnú reč.

15:01 "Glorifikuje sa tu znalkyňa, ktorá si mýli kópiu s originálom," kritizuje Para znalkyňu Eriku Strakovú.

15:00 Para namieta, že niektoré znalecké posudky neboli vykonané ako znalecké posudky, ale ako listinný dôkaz.

Ide o znalecké posudky z iných súdnych konaní, najmä z civilného konania medzi Kočnerovou firmou, Ruskom a Markízou.

Súvisiaci článok Čo dávajú jesť Kočnerovi a môžu sudcovia čítať noviny (ďalšie otázky o procese) Čítajte 

"Akonáhle by tu bol znalec, tak ho viem vypočuť, spochybniť, listiny neviem vypočuť," hovorí Para.

Aký rozdiel je medzi znaleckým posudkom a znaleckým posudkom ako listinným dôkazom? Odpoveď nájdete v tomto článku denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu

14:59 Para hovorí, že znalci, ktorých oni navrhli, nie sú "naši" znalci, ale ide o znalcov, ktorých nakoniec predvolal súd, preto "to nie sú znalci obhajoby".

Naráža napr. na znalca Geralda LaPorteho. LaPorteho pritom platí vrátane cesty a ubytovania obhajoba, hoci ho formálne predvolával súd.

14:51 Marek Para tvrdí, že v priebehu procesu bolo neustále porušovaná právo na prezumpciu neviny.

14:50 Po Kamencovi sa vyjadruje Ruskov obhajca Marek Para, ktorý spolupracuje aj s Kočnerom.

Následne bude prednášať Kočnerov obhajca Michal Mandzák.

Záverečná reč Tomáša Kamenca, druhého zástupcu TV Markíza

14:45 Kamenec pripomína, že ani posudky, ktoré si objednala obhajoba, nepotvrdzujú, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 Kamenec hovorí, že Kočner s Ruskom si nedali pozor na historické údaje, keď si za dátum údajného podpisu zmeniek zvolili 11. júna 2000, hoci kauza bola uzatvorená až koncom toho mesiaca.

Nedáva teda podľa Kamenca žiaden zmysel, aby Rusko vydával zmenky dopredu bez záruky, že kauza sa urovná.

14:31 "Neexistuje dokonalý zločin a na neschopnosť štátu vymáhať právo sa nedá spoliehať donekonečna," hovorí Kamenec.

14:25 Pojednávanie pokračuje. Záverečnú reč má druhý právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec.

Záverečná reč Daniela Lipšica, zástupcu TV Markíza

14:16 Lipšic ukončil prejav, pridržiava sa návrhu prokurátora a tvrdí, že v tomto prípade by mal súd uložiť aj trest prepadnutia majetku.

Bola vyhlásená 10-minútová prestávka.

SkryťVypnúť reklamu

14:15 Lipšic pripomína aj vyjadrenie Ruska z januára 2020, keď pred novinármi povedal: "No preto, lebo som zistil, že ma okradli tí, ktorých som považoval za priateľov. A či to stálo za to? Stálo alebo nestálo, v jednej chvíli som sa tak rozhodol," odpovedal Rusko na otázku, prečo spolupracuje s Kočnerom.

"O čom sa rozhodol? Veď bol protistranou Mariana Kočnera," komentuje to Lipšic.

14:12 "Toto keď vyjde, tak to bude vrchol môjho umenia," pripomína Lipšic ďalšiu Kočnerovu správu.

14:04 Lipšic pripomína ďalšie správy z Threemy, podľa ktorých si Rusko s Kočnerom dohadovali podrobnosti príbehu. Kočner napríklad píše "rozprávka nebude potrebná".

13:59 Rusko si počas záverečných rečí horlivo píše poznámky.

13:52 Lipšic spomína odmenu, o ktorej hovoril Peter Tóth počas výpovede s vylúčenou verejnosťou. Kočner vraj od Tótha žiadal, aby zohnal svedka zo spravodajskej služby, kde Tóth pracoval, ktorý by za 300-tisíc eur dosvedčil existenciu zmeniek už v roku 2001 alebo 2002.

Súvisiaci článok Peniaze, za ktoré si Jankovská kúpila byt, mohli pochádzať od Kočnera Čítajte 

Tóth to naznačil už počas verejnej výpovede v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

13:50 Lipšic má vizuálne pomôcky - priniesol si vytlačené emotikony, aby názorne ukazoval, aké správy si posielali.

Keď teraz cituje zo správ medzi Kočnerom a Monikou Jankovskou, ukázal emotikon palec hore.

13:47 Lipšic pripomína, že komunikácia potvrdzuje, že Kočner "mal online informácie z prebiehajúceho vyšetrovania".

13:44 "Prečo zisťoval dvojročnú lehotu, keď majú zmenky 15 rokov? Kvôli čomu, ak nie preto, aby zmaril chemickú analýzu veku atramentu? Táto komunikácia dokazuje jeho (Kočnerovu) motiváciu," hovorí Lipšíc o komunikácii medzi Kočnerom a jeho advokátom Andrejom Šabíkom, kedy Kočner zisťoval, kedy je dvojročné výročie od podpisu zmeniek.

Obžalovaní začali strácať kontrolu po vražde Jána Kuciaka vo februári 2018.

Daniel Lipšic

Podľa komunikácie to vychádza tak, že zmenky boli antedatované niekedy v roku 2015 alebo 2016.

13:42 Lipšic tvrdí, že v procese sa preukázalo, že Kočner hradí obhajobu Ruska a hradí mu jeho bývanie. "Bola preukázaná aj koordinácia výpovedí a procesu obžalovaných v civilnom konaní," hovorí Lipšic.

13:37 "Obžalovaní ani svedok Štefan Agh nevedeli racionálne vysvetliť, prečo bola splatnosť zmeniek v roku 2000 odložená o 15 rokov," hovorí Lipšic.

Pripomína rozhovor Ruska s novinárkou SME Ninou Sobotovičovou, kde Rusko povedal, že v čase, keď mal Gamatex v majetkovom spore okolo Markízy najsilnejšiu pozíciu, žiadal Kočner 100 miliónov korún.

13:31 "Obžalovaní začali strácať kontrolu po vražde Jána Kuciaka vo februári 2018," hovorí Lipšic.

13:27 "V tomto procese boli až nadštandardne rešpektované práva obhajoby. To, že jeden z obžalovaných začal od od utorka šíriť teóriu o zmanipulovanom procese, považujem za absurdné.

Tento proces, samozrejme, vyzeral inak ako proces na Okresnom súde Bratislava V, ktorý prebiehal pod vplyvom obžalovaného Kočnera, ktorý online ovplyvňoval sudkyňu," hovorí Lipšic.

13:19 Pojednávanie pokračuje, záverečnú reč prednáša Daniel Lipšic, zástupca TV Markíza.

12:04 Bola vyhlásená obedná prestávka do 13.15 hod.

Záverečná reč prokurátora

12:03 Prokurátor ukončil záverečnú reč.

12:00 "Z môjho pohľadu, v prípade úhrnného trestu je hroziaci trest 25 rokov. Ergo, na základe všetkých týchto skutočností, vykonaných dôkazov, hodnotiac tieto dôkazy jednotlivo a v súvislostiach, som dospel k záveru a navrhujem uznať obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska vinných z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov a zločinu marenia spravodlivosti vo forme spolupáchateľstva. Za to, s prihliadnutím na priťažujúce okolnosti, navrhujem obidvom obžalovaným uložiť každému z obžalovaných trest vo výške 20 rokov a zaradiť ich do ústavu s maximálnym stupňom stráženia,“ povedal Šanta.

11:59 Prokurátor hovorí, že Ruskovi priťažuje, že zneužil svoju bývalú funkciu štatutára Markíza Slovakia, aby tak dosiahol neoprávnenú výhodu.

"Za týchto okolností prevažuje pomer priťažujúcich okolností, čím sa horná hranica trestnej sadzby zvyšuje o jednu tretinu, najviac na 25 rokov," hovorí Šanta. Ide o tzv. asperačnú zásadu.

11:57 "Trestný čin bol dokončený v rozsahu 8,3 milióna eur (pretože rozsudok súdu vo vzťahu k Ruskovi o zaplatenie zmeniek je právoplatný, pozn. red.)," hovorí Šanta.

11:55 "Obžalovaní Kočner a Rusko neboli podľa Šantu trestaní. Obžalovaný Kočner 53 priestupkov, obžalovaný Rusko 32 priestupkov, vyratúva prokurátor. Neviedli preto podľa neho riadny život.

"Pri hodnotení osoby treba nepochybne zohľadniť, že tento skutok zosnoval obžalovaný Kočner. Bez aktívnej spoluúčasti a oddanosti obžalovaného Ruska by tento trestný čin by spáchať nemohol. Ich miera účasti je teda 50 na 50. Čo je rozhodujúce z pohľadu závažnosti? Šialený rozsah činu. 69 miliónov eur," hovorí prokurátor.

11:53 Prokurátor o chvíľku prednesie navrhovaný trest.

11:47 Šanta momentálne číta zoznam 12 kľúčových listinných dôkazov - zmluvy a vyhlásenia Ruska, že žiadne záväzky ani zmenky neexistujú, notársku zápisnicu z roku 2016, kedy sa prvýkrát objavili zmenky.

"Notárska zápisnica, ktorá mala deklarovať nejaký starý záväzok. Rok 2016," hovorí Šanta.

11:40 Šanta práve číta komunikáciu medzi Kočnerom a jeho advokátom Andrejom Šabíkom, kde sa dohadujú na vyjadreniach, ktoré má Rusko povedať znalcovi a súdu.

11:38 "Dojemná zhoda dvoch súdiacich sa subjektov v rámci civilného sporu. Ešte raz podotýkam, hýčkanie zo strany obžalovaného Kočnera k obžalovanému Ruskovi. Celkom jasné koordinovanie postupu," hovorí Šanta o komunikácii medzi Ruskom a Kočnerom cez aplikáciu Threema.

Nech je memento justície a budúceho spoločenského vývoja táto veta: nech robí čo má, pretože skončí na Kuciaka. Absolútne spoločenské dno, cynizmus, chrapúnstvo. Stav, kedy peniaze zaslepia oči.

Prokurátor Šanta k vete, ktorú napísal Kočner Jankovskej

Ide o komunikáciu, kde sa Kočner zaujíma o Ruskov stav po zadržaní, či niečo potrebuje, či sa ho policajti snažia zlomiť na spoluprácu a podobne.

Zároveň sa dohadujú na spoločnom postupe, hoci Rusko aj Kočner stáli v spore proti sebe a ich spoluprácu je možné vysvetliť iba ich spoločnou snahou okradnúť Markízu.

11:34 "Nech je memento justície a budúceho spoločenského vývoja táto veta: nech robí čo má, pretože skončí na Kuciaka. Absolútne spoločenské dno, cynizmus, chrapúnstvo. Stav, kedy peniaze zaslepia oči," hovorí Šanta o vete, ktorú napísal Kočner bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej o sudkyni, ktorá sa angažovala v spore s televíziou Markíza.

11:31 "Štyri posudky, štyri dokumenty, každý jeden z nich s vyššou či nižšou mierou pravdepodobnosti hovoria o tom, že zmenky neboli podpísané v roku 2000," zhrňuje Šanta znalecké posudky k podpisom Pavla Ruska.

"Threema. Samostatný dôkaz a samostatný spoločenský problém, ktorý odkryl neskutočnú špinu. Kam sa môže zvrhnúť človek v prokurátorskom a sudcovskom talári, keď vidí vlastný prospech," hodnotí Šanta komunikáciu cez Threemu.

11:19 "Z dôkazov jasne vyplynulo, že po dvoch rokoch nie je možné určiť vek atramentu, pretože aktívne zložky vyprchajú," hovorí Šanta.

"Preto ťahať sem ďalších znalcov vrátane LaPorteho alebo znalcov z Baskicka je úplne zbytočné, keďže je na tom celosvetová zhoda (na skúmaní do dvoch rokov, pozn. red.)," hovorí Šanta.

Ďalej hovorí, že preto sú relevantné iné posudky, najmä písmoznalecké. Ide dokopy o šesť posudkov, k Ruskovym podpisom štyri, ku Kočnerovi jeden a k Aghovi jeden. "Hodnotiť tieto dôkazy treba vo vzájomných súvislostiach," prednáša Šanta.

11:13 "Koľko zmeniek je v obehu? Aká je reálna hodnota zmeniek? Celkom jasný dôkaz. Zmenky sa vydávali po roku 2016 na počkanie a obžalovaný Kočner skúšal, kto mu na zmenku naletí a kto ju za nejakú cenu odkúpi," hovorí Šanta o tzv. piatej zmenke.

Predtým povedal, že ani v rozhovore s reportérkou SME Ninou Sobotovičovou Rusko žiadne zmenky nespomenul a pridržiaval sa pôvodného príbehu, že spor bol ukončený výplatou 80 miliónov korún za firmu Gamatex od americkej skupiny CME.

Zmenky sa vydávali po roku 2016 na počkanie a obžalovaný Marian Kočner skúšal, kto mu na zmenku naletí a kto ju za nejakú cenu odkúpi.

Prokurátor Ján Šanta o tzv. piatej zmenke

11:10 "Žiadna hrozba v tomto smere (odňatia licencie) neexistovala. Z výsluchov svedkýň Grujbárovej, Hausknotzovej aj svedka Beňačku jasne vyplýva, že ani toto nie je relevantný dôvod na vydávanie a podpisovanie zmeniek," tvrdí Šanta.

11:03 Po prestávke Šanta hovorí, že žiaden svedok nepotvrdil ani problémy s licenciou Markízy. O jej ohrození neustále Kočner s Ruskom rozprávali, tvrdia, že práve preto Rusko podpísal zmenky.

10:48 Vyhlásili krátku hygienickú prestávku.

10:47 "To nepovažoval za potrebné prísť za predstaviteľmi televízie a povedať, že je tam polmiliardová sekera (v korunách, pozn. red.)? To naozaj bolo treba do roku 2016 tajiť a čakať? Argumentačný nezmysel. Nič netajil, pretože nič neexistovalo," hovorí prokurátor Šanta.

Súvisiaci článok Čo v prípade, že ich odsúdia? Rusko nepôjde hneď do väzenia (otázky a odpovede) Čítajte 

10:41 "Výpoveď tohto svedka je samozrejmé vnímať a posudzovať citlivo," hovorí Šanta o svedkovi Petrovi Tóthovi.

"Citlivo, pretože sám môže mať motiváciu unikať pred trestným stíhaním. Preto ju treba hodnotiť v kontexte iných dôkazov. Jeho výpoveď objektívne zapadá a dotvára mozaiku objektívnych dôkazov a zistení," hovorí Šanta.

Tóth podľa Šantu definoval Kočnera ako blízkeho až dôverného priateľa do roku 1995.

"Kočner mu spomínal, že spor urovnal v roku 2000 za 80 miliónov korún. Až do roku 2017 ani jemu zmenky nespomína. Až následne v roku 2016-2016 mu má Kočner oznamovať, že kým Kováčik a Fiľo predali svoje podiely v Markíze za dve miliardy korún, Rusko získal oveľa menej," hovorí Šanta.

"Rusko mal byť oklamaný a v tomto smere mal Kováčik klamať aj Kočnerovi. Tu je spúšťač celej kauzy. Závisť obžalovaného Kočnera voči Kováčikovi a Fiľovi, že on nedostal z Markízy viac peňazí a Rusko prišiel aj o ten zvyšok, ktorý získal. Tu je prepríčina celej kauzy," dodáva Šanta.

Súvisiaci článok Vypočujte si priamy prenos zo súdu s Kočnerom a Ruskom Čítajte 

10:38 Šanta hovorí, že sa bude prednostne venovať po tejto kauze obvinenému Štefanovi Aghovi, "lebo zjavne sa mu na súde zapáčilo".

Agh je tiež obvinený z falšovania zmeniek, pretože dve zo štyroch zmeniek sú vydané na jeho meno. Trestne stíhaný je však v osobitnom konaní.

10:28 Prokurátor momentálne pripomína výpovede jednotlivých svedkov a rámcuje ich.

"Našiel sa niekto, kto bol priamo pri tomto spore a kto by vedel o problémoch s licenciou? Nikto. Našiel sa niekto, kto by evidoval doktora Valka? Nikto. Našiel sa niekto, kto by zachytil zmienku o zmenkách? Nikto," hovorí Šanta.

10:20 "Zachraňoval vraj ľudské životy a aktivity nejakých gangov. Na konci dokazovania sme sa dozvedeli, prečo zmenil podpisy. Že sme všetci, ako tu sedíme, riadení americkou ambasádou. Absolútna drzosť. Beznádejná," hovorí Šanta.

10:15 "Z dôkazov vyplynulo, že nikto nikdy zmenky do roku 2016 nevidel," hovorí prokurátor.

"Neboli nikde evidované, hoci bolo zákonnou povinnosťou troch subjektov tieto zmenky evidovať. Z dôkazov vyplýva, že pán Valko nebol mediátorom tohto sporu. Licencia TV Markíza nebola ohrozená," hovorí Šanta.

10:13 Vypočujte si záverečné reči v priamom zvukovom prenose denníka SME.

Načítavam video...

10:10 Prokurátor Ján Šanta: "Boli vypočutí početní svedkovia, boli prečítané tisícky listín. Obžalovaní zhodne konštatujú, že sú nevinní. Obžalovaní spochybňujú znalecké posudky. Hovoria, že svedkovia klamú. Threemu považujú za nezákonnú. Tvrdia, že zmenky sú pravé a podpísali ich 11. júna 2000. Tvrdia, že boli riadne uplatnené na súde bez toho, aby niekto do tohto sporu zasahoval."

10:06 Súd povolil priamy zvukový prenos zo záverečných rečí, denník SME ho spustí do niekoľkých minút.

Súd skončil dokazovanie

10:05 "Predseda senátu vyhlasuje dokazovanie za skončené a udeľuje slovo na záverečné reči," povedal predseda senátu Emil Klemanič.

10:03 Klemanič sa ďalej vyjadruje, prečo súd odmietol ďalšie dôkazy. Opakuje, že mnohé výsluchy by boli duplicitné.

10:01 Súd odmietol aj návrh na doplnenie posudku Eriky Strakovej. Klemanič vysvetľuje, že jej posudok je rozsiahly, dvakrát ho dopĺňala.

Klemanič sa teraz vyjadruje k nesúvisiacemu trestnému oznámeniu na Strakovú. Zamýšľa sa nad tým, že trestné oznámenie je zo skoršieho obdobia než výsluch Strakovej, ale pisateľ trestného oznámenia tam kritizuje Strakovú "za to, čo predviedla v mediálnej kauze Kočner".

9:58 Predseda senátu Emil Klemanič: "Súd odmieta vykonať všetky ďalšie dôkazy," informuje Klemanič.

Uviedol ich zoznam. "Súd veľmi citlivo posudzoval návrhy obhajoby, súd vypočul celý rad svedkov, ktorých navrhovala obhajoba," hovorí Klemanič.

"Títo svedkovia nemôžu povedať nič nové, čo by už nebolo dokázané rozsiahlym dokazovaním," hovorí Klemanič.

9:55 Porada sa skončila.

Načítavam video...

9:42 Súd prerušuje "na potrebný čas" pojednávanie, aby sa oboznámil s listinami, ktoré boli teraz predložené obhajobou.

Súd totiž vyčerpal doterajší program a musí teraz povedať, či bude dokazovanie pokračovať alebo ho skončí a začnú sa čítať záverečné reči.

Priestupkové záznamy Kočnera a Ruska

9:40 Klemanič ďalej číta záznam o priestupku o vyhrážke advokátovi Romanovi Kvasnicovi, ktorému po rokovaní pre kauzu Glance House povedal, že mu nechá prejsť guľku hlavou.

"Tieto priestupky neboli nikdy nikým dokázané. Ak by to bola pravda, čo oni tvrdili, tak by to určite neskončilo pokarhaním. Nechcem povedať, že sú to len mediálne výmysly, ale v médiách to dobre znelo. Nikdy to nebolo dokázané. Nikdy," reaguje Kočner na priestupky.

9:39 "Sú tam aj iné priestupky. Na chodníku ho fyzicky napadol, udrel ho päsťou do hrudníka, vulgárne mu nadával. Meno netreba konkretizovať," číta Klemanič záznam o priestupku.

Ide o príhodu z roku 2013, ktorú opísal už Denník N.

09:37 Predseda senátu Emil Klemanič momentálne oboznamuje priestupkové záznamy Kočnera a Ruska, sú nevyhnutné pre prípadné rozhodnutie o treste.

Kočner podľa zoznamu porušoval v mnohých prípadoch dopravné priestupky (opakované prekročenie rýchlosti, státie na vyhradenom mieste, zlé parkovanie, opakovaný mobil za volantom, nerešpektovanie dopravného značenia, expirovaná emisná kontrola atď.). "Je ich asi päťdesiat. Pozerám, či je tam aj niečo iné než dopravné priestupky," hovorí Klemanič.

Navrhuje ďalšie dôkazy

09:36 Prokurátor Ján Šanta navrhuje dôkazné návrhy zamietnuť a nevykonať.

09:36 Obhajcovia upozornili aj na trestné oznámenie občana s menom Jaroslav Micenko, ktorý udal písmoznalkyňu Eriku Strakovú, ktorá je v procese kľúčová. Právni zástupcovia TV Markíza teraz upozorňujú, že Micenko je sám trestne stíhaný a v jeho trestnej veci Straková tiež robila posudok, ktorý Micenkovi nevyhovuje a preto na ňu útočí.

09:35 "Ešte včera nám pán Rusko hovoril, že o zmenkách nikomu nehovoril, aby zabránil vojne gangov. Večer sa zrazu objaví svedok, ktorý tvrdí, že pán Rusko mu o zmenkách hovoril. To už je surealizmus," reaguje na najnovší Ruskov návrh právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic.

Predvolanie ďalších svedkov považuje Lipšic za snahu zdržiavať proces.

09:34 Obhajca Mariana Kočnera Michal Mandzák hovorí, že má stanovisko znalkyne Márie Zelenkovej, o ktorej písmoznalkyňa Erika Straková povedala, že sa snažila ovplyvniť jej posudok.

Komunikácia cez aplikáciu WhatsApp medzi Kočnerom a Mandzákom zas ukazuje podozrenie, že Mandzák chcel ovplyvňovať Zelenkovú, čo Mandzák odmieta.

Mandzák navrhuje predvolať a vypočuť Zelenkovú.

09:25 Obhajca Marek Para povedal, že Rusko chce dať ďalší dôkazný návrh.

Senát dal priestor Ruskovi, ktorý žiada predvolať bližšie nespresnenú osobu, jeho bývalú kolegyňu z TV Markíza, ktorá zverejnila na Facebooku status, že Rusko síce nemal rád Silviu Volzovú, ale jej vraždu si neobjednal a zmenky síce nevidela, ale tvrdí, že Rusko o nich v tom čase rozprával.

09:22 Pojednávanie sa začalo.

09:15 Pojednávanie sa ani 15 minút po deviatej hodine nezačalo, senát sa pravdepodobne stále radí, pretože verejnosť ani obhajcov nepustili do pojednávacej miestnosti.

Na súde je prítomný Rusko a eskortovaný z bratislavskej väznice v Justičnom paláci bol aj Marian Kočner.

09:08 Pavol Rusko pred pojednávaním vyhlásil, že všetko je dopredu dané a súd odmietne dôkazy obhajoby a pristúpi k záverečným rečiam. Prvýkrát to vyhlásil už v utorok.

BRATISLAVA. Proces s obžalovanými v kauze zmeniek TV Markíza Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom sa blíži ku koncu.

Súd v stredu oznámi, či vyhlási dokazovanie za skončené, alebo nariadi ďalšie termíny pojednávania a predvolá ďalších svedkov.

Súvisiaci článok Koniec sa blíži. Rusko odmieta Threemu, bráni sa americkým sprisahaním Čítajte 

Ak súd skončí dokazovanie, ďalších svedkov ani znalcov už nepredvolá a nebude ani čítať ďalšie listiny.

Po skončení dokazovania nasledujú takzvané záverečné reči. Obhajcovia, obžalovaní, prokurátor a právni zástupcovia v nich vyhodnotia proces, všetky vykonané dôkazy a vytvoria z nich ucelený obraz.

Prokurátor Ján Šanta zároveň v tomto prejave povie, aký vysoký trest pre Kočnera s Ruskom žiada.

Ak súd dokazovanie neskončí, predvolá ďalších svedkov alebo určí, aké ďalšie dokumenty sa budú čítať. Pojednávanie v takom prípade bude pokračovať.

Je pravdepodobné, že rozsudok v stredu nepadne ani v prípade, že súd dokazovanie skončí.

Senát predsedu sudcu Emila Klemaniča a členov sudkyne Pamely Záleskej a sudcu Jána Buvalu asi nariadi ďalšie termíny hlavného pojednávania, pretože ani záverečné reči sa nestihnú za jeden deň.

Pripustil to aj prokurátor Šanta.

Doterajší priebeh pojednávania

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňoval.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz (originál sa doteraz neobjavil).
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a správy audítorov z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie.
 • Šanta predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom z aplikácie Threema, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom z aplikácie Threema.
 • Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala.
 • Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel.
 • Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami.
 • Po Ťapákovej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Peter Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala.
 • Vypovedať prišiel aj Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek.
 • Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky.
 • Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha.
 • Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval.
 • Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel.
 • Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považoval za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
 • V pondelok 2. decembra (minúta po minúte z 15. dňa) opäť mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko bol naďalej na PN-ke a oznámil hospitalizáciu a nedal súhlas na vykonanie znaleckého dokazovania v neprítomnosti. Čítali sa preto iba listinné dôkazy ku kauze Gamatex.
 • Napriek pochybnostiam o kvalite tlmočenia, prečítala sa aj výpoveď bývalého viceprezidenta CME Frederica T. Klinkhammera, ktorý existenciu zmeniek poprel.
 • V utorok 3. decembra (minúta po minúte zo 16. dňa) Rusko nastúpil do nemocnice. Vypovedal svedok Pavol Varga, ktorý chvíľku pôsobil vo firme Gamatex.
 • Potvrdil Kočnerovu verziu, že o kúpu TV Markíza sa koncom 90. rokov zaujímal podnikateľ Marián Kolník z nadnárodnej cementárenskej firmy Lafarge, no zároveň potvrdil, že nakoniec sa nenašiel nikto, kto by Kočnerovi zaplatil za firmu Gamatex 350 miliónov korún.
 • Obhajoba sa výpoveďou Vargu snažila ukázať, že je logické, keď Rusko v roku 2000 vystavil štyri zmenky na 500 miliónov korún, pretože v tom čase podobné sumy ponúkali za televíziu iní záujemcovia. To z Vargovej výpovede nevyplýva.
 • Okrem toho vypovedal svedok Ivan Beňačka, niekdajší úradník ministerstva privatizácie, ktorý bol v minulosti súdený za vydieranie Kočnera. Celý čas troloval obhajobu, keď na jej otázky neustále odpovedal, že si na udalosti z 90. rokov nepamätá a na otázky prokurátora a právnych zástupcov TV Markíza potom odpovedal.
 • Ani v stredu 4. decembra (minúta po minúte zo 17. dňa, zhrnutie 17. dňa) nebol prítomný Pavol Rusko. Vypovedala bývalá manželka advokáta Ernesta Valka Oľga, ktorá povedala, že Valko vnímal Kočnera negatívne a nevie o tom, že by spolupracoval na urovnaní sporu o TV Markízu ako to tvrdia Kočner s Ruskom (tvrdia, že práve Valko mal prísť so zmenkami ako riešením celého prípadu).
 • „Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela ako niekoho, kto im radil a pripravil toto. Vyrušilo ma to, pretože Ernest by zákon neporušoval,“ hovorila Valková.
 • V 17. deň bolo kľúčové čítanie znaleckých posudkov z písmoznalectva a expertných vyjadrení k datovaniu veku atramentu. Obhajoba namietala, že posudky sa čítajú ako listinný dôkaz, nie ako znalecký posudok. Znamená to, že súd nepredvolal znalcov, aby boli k posudkom vypočutí. Posudky potvrdzujú, že zmenky neboli podpísané v roku 2000.
 • V pondelok 16. decembra sa vôbec prvýkrát stretli obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner v jednej pojednávacej miestnosti (minúta po minúte z 18. dňa). Nevydržalo to ani hodinu, Rusko náhle odišiel pre bolesti chrbtice a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.
 • V 18. deň sa čítali listinné dôkazy, ktoré súviseli s kauzou Gamatex. Čítali sa aj dokumenty, ktoré už predtým čítal prokurátor Ján Šanta, ale obhajobe nevyhovovalo, že iba niektoré časti dokumentov, tak ich sama čítala celé. Súd dovolil prečítať aj dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom, ktorý vytiahol dáta z Kočnerových iPhonov. Kočner namietal, že tím vznikol pre vyšetrovanie väzieb na taliansku mafiu, nie pre vyšetrovanie Kočnera.
 • Ani v utorok 17. decembra (minúta po minúte z 19. dňa) nebol Rusko prítomný, prečítala sa komunikácia medzi Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom, ktorá naznačuje možné ovplyvňovanie znalkyne Evy Zelenkovej. Medzi obžalobou a obhajobou vzniklo niekoľko sporov o čítanie listín.
 • V stredu 8. januára 2020 (minúta po minúte z 20. dňa) nebol prítomný Kočner. Na súd neprišiel znalec obhajoby Gerald LaPorte, pretože je Američan a USA Kočnera sankcionovali podľa tzv. Magnitského zákona - sankcia bráni tomu, aby Kočnerovi pomáhali akýkoľvek Američania alebo americké spoločnosti.
 • Súd pripustil ako dôkaz televíznu nahrávku Ernesta Valka, na ktorej popiera spoluprácu s Kočnerom alebo Ruskovou bývalou obchodnou partnerkou Sylviou Volzovou.
 • Na súde v 20. deň hlavného pojednávania vypovedala aj prvá znalkyňa, vylúčila technické falšovanie zmeniek a povedala, že falšovanie zmeniek je možné preukázať iba chemickou analýzou, ale na to je už neskoro (pretože je to možné urobiť iba do dvoch rokov od podpisu dokumentu a obžaloba predpokladá, že Kočner s Ruskom sfalšovali zmenky niekedy v roku 2015 alebo 2016) alebo písmoznaleckým skúmaním podpisov.
 • Pojednávanie následne pokračovalo 28. januára (minúta po minúte z 21. dňa, zhrnutie 21. dňa), kedy vypovedali na súde ďalší znalci.
 • Znalkyňa Barbora Geistová Čakovská z Kriminalistického a expertízneho ústavu povedala, že prinajmenšom dva zo štyroch sporných podpisov Kočnera na zmenkách sú antedatované.
 • Znalkyňa Lenka Balkovičová potvrdila, že Kočnerove firmy o zmenkách vôbec neúčtovali, hoci mali a zmienka o zmenkách sa objavuje iba v účtovných záznamoch, ktoré sa dajú spätne meniť. V takých, ktoré sa meniť nedajú, sa informácia o zmenkách neobjavuje.
 • Ďalšia znalkyňa Tatian Dugovičová tiež z Kriminalistického a expertízneho ústavu potvrdila, že na chemickú analýzu atramentu na zmenkách je už neskoro, pretože vek atramentu je možné skúmať iba dva roky po jeho nanesení.
 • Pavol Rusko sa začal vyjadrovať k dôkazom, ktoré boli vykonané v jeho neprítomnosti.
 • V pondelok 10. februára 2020 (minúta po minúte z 22. dňa, zhrnutie 22. dňa) vypovedala písmoznalkyňa Erika Straková, ktorá skúmala 389 podpisov Pavla Ruska.
 • Potvrdila, že podpisy na zmenkách sú antedatované. Rusko také podpisy podľa nej v roku 2000 nepoužíval. Zmenky údajne z roku 2000 v skutočnosti Rusko podľa Strakovej podpísal až po roku 2013.
 • Po Strakovej vypovedal aj znalec Milan Nouzovský z Českej republiky, ktorý sa v prípade angažuje na podnet obhajoby. Tvrdí, že Straková pochybila, keď dala taký jednoznačný záver, že zmenky sú antedatované.
 • V utorok 11. februára 2020 (minúta po minúte z 23. dňa, zhrnutie 23. dňa) sa Kočner a Rusko vyjadrovali k dôkazom a výpovediam, pri ktorých neboli osobne prítomní.
 • Kočner opakoval, že svedkovia klamú. Každému vyčítal iný detail výpovede, aby sa ich snažil vykresliť ako nedôveryhodných. Nie vždy to súviselo so zmenkami.
 • Rusko povedal, že Threema je nezákonne získaný dôkaz a „je lož, aby ma niekto inštruoval“, bránil sa teóriami o sprisahaní USA proti nemu a Kočnerovi.
 • Iný podpis na zmenkách údajne z roku 2000 vysvetlil stresom z ochranky, ktorej platil 25 miliónov korún a preto jej vraj nemohol povedať, že podpisuje zmenky za pol miliardy korún.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 1. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 2. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 4. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 684
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 858
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 073
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 837
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 816
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 2 152
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 087
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu